Güncel

Dün gece İnternete ne oldu? TİB: Kesinti saldırılardan değil!

Beklenen açıklama TİB tarafından yapıldı, Anonymous grubundan saldırılar var fakat kesintiyle alakası yok denildi!

Dün gece İnternete ne oldu? TİB: Kesinti saldırılardan değil!

Dün hatırlayacak olursanız hemen hemen tüm Türkiye'de internet 1-2 saat sekteye uğradı, adeta tüm internet ağımız çöktü. Bu sadece TTnet kullanıcılarını etkileyen bir çökme oldu. TTnet sunucularının yaşadığı bu kalıcı arıza ekipler tarafından 1 2 saat gibi uzun bir sürede çözüldü.

İnternetin kesilmesi sosyal medyaya adeta bomba gibi düştü. TTnet hashtag'ı ile TTnet gün boyunca TT gündeminde ilk sıralardan ve milletin ağzından düşmedi. TTnet kullanıcılarının küfür ve isyanlarla karşıladığı bu kesinti bir çok müşteri memnuniyetsizliğini şüphesiz, açığa vurmuş oldu. Türk Telekom yetkilileri gece olan durum hk. bu sabah geçici bir sorun vardı, teknik ekiplerimiz sorunları giderdi benzeri şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

1335625617_twitter-logo-1.jpg
Twitter'da olup bitenleri görmek için tıklayın: https://twitter.com/!/search/%23TTNET

Diğer yandan bu kesintiyi fırsat bilen internet sağlayıcısı firmalar kampanyaları için propaganda tweet ve facebook postları geçmeye başladılar. Sosyal medyada ve Türkiye basınında geniş yankı bulan bir diğer mesele ise saldırıyı üstlenmek gibi sorumluluğu kendine vazife gören hacker grubu Redhack ve Anonymous bu durumda bütün gözleri üzerine çektiler. Saldırı üstlenildi üstlenildi fakat dün internet saldıradan dolayı kesilmedi!

"TİB, dün gece uluslararası hacker grubu ''Anonymous''un bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarının internet sitelerine saldırı düzenlediğini doğruladı. Ancak hem TİB'in hem de Türk Telekom'un ısrarla aynı saatlerde Türkiye genelinde gerçekleşen internet kesintisinin saldırılardan kaynaklanmadığını duyurması dikkati çekti."Adalet, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki web sitelerine ''DDOS'' atak mantığı kullanılarak yapılan saldırılar hala etkisini gösterince, bir süre sonra TİB bünyesinde siber tehditlere karşı kurulan Teknik İşletme Daire Başkanlığı da siber savunmada aktif rol üstlendi.

İnternet kesintisi servis sağlayıcısının alt yapı hizmetleriyle alakalı!

TİB Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, kesintinin siber saldırıyla bir ilişkisi bulunmadığını belirterek, sorunun servis sağlayıcının teknik altyapısından kaynaklandığını söyledi.

1335625691_zz.jpg Türk Telekom yetkileri ise sorunun giderilmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, ''Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir'' ifadelerini kullandılar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.