Güncel

Dünya Günü Google'da Doodle oldu

Dünya Günü nedir, niçin kutlanır? Düya Günü 2016 Doodle oldu!

Dünya Günü Google'da Doodle oldu

Özel günlerde anasayfasında Doodle yayınlayan Google, 22 Nisan Dünya Günü için yine anasayfasında özel Doodle yayınladı. Dev arama motoru, Dünya Günü 2016 için sade bir fotoğraf tercih etmiş. Peki 22 Nisan Dünya Günü nedir niçin kutlanır?

1461301802_dunya-gunu-2016.jpg

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

1461301886_earth-day.jpg

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.