Dünya, Mars'ı kirletti: 10 bin ton çöp birikti...

Çok uzun yıllardır devam eden araştırmalar nedeniyle, kızıl gezegen Mars’ı da kirletmeyi başardık.

Dünya, Mars'ı kirletti: 10 bin ton çöp birikti...

Ağustos 2022'nin ortalarında NASA, Mars gezgini Perseverance'ın inişi sırasında atılan bir çöp parçasının yerinin tespit edildiğini doğruladı. Bilim insanlarının Mars'ta ilk insan kaynaklı çöp bulmaları değil, çünkü orada çok daha fazlası var.

Mars kirlenmeye başladı

Mars’ta insanların neden olduğu kirlenmenin birkaç kaynağı var. Öncelikle, Mars’a iniş yapan tüm uzay araçları arkalarında çöp bırakıyor. Çalışma ömrünün sonuna gelmiş araçlar da Mars yüzeyinde kalıyor. Buna ek olarak bir de başarısız iniş nedeniyle Mars yüzeyine çarpıp parçalanan uzay araçlarından kalma çöpler bulunuyor.

Çöplerin nedeni belli oldu

Yıllardır süren Mars gözlemleri sırasında bu tür parçalardan birçoğu keşfedildi. Bu parçalara ek olarak şu anda Mars yüzeyinde tek parça halinde duran, ancak çalışmayan dokuz uzay aracı bulunuyor. Bunlar Mars 3 iniş aracı, Mars 6 iniş aracı, Viking 1 iniş aracı, Viking 2 iniş aracı, Sojourner yüzey araştırma aracı, Beagle 2 iniş aracı, Phoenix iniş aracı, Spirit yüzey araştırma aracı ve en son görev süresinin sonuna gelmiş olan Opportunity yüzey araştırma aracı. Gerçi bu araçlar tek parça halinde kaldığından dolayı, uzay çöpünden ziyade tarihi eser olarak da değerlendirilebilirler.

10 ton çöp tespit edildi

Mars yüzeyinde Dünya’dan gelmiş olan maddeleri alt alta topladığımızda yaklaşık 10 ton malzeme ettiğini görüyoruz. Bilim insanları, bu çöplerin ileride gerçekleştirilecek olan Mars görevlerini tehlikeye atabileceği konusunda endişeli. Bu nedenle, tespit edilen tüm araç kalıntıları belgeleniyor.