Meta'nın başı bu sefer büyük derde girdi

Gizlilik ihlallerini gelenek haline getiren Meta, büyük suçlamalarla toplu davayla karşı karşıya kaldı. Meta'nın başı bu sefer büyük derde girdi. İşte ayrıntılar...

Meta'nın başı bu sefer büyük derde girdi

Gizlilik skandalıyla gündemde yerini tazeleyen Meta, ihlallerine devam ederken, bu sefer sert kaya tosladı. Apple’ın gizlilik ilkelerini çiğneyen şirket, yeniden toplu davalarla gündemde. 

Meta, Apple’ın bir süre önce dayattığı şeffaflık politikasını ihlal ederek, gereken izinleri almadan kullanıcıların hareketlerini izledi. App Store politikalarını ve kişisel verilerin gizliliği ilkesini ihlal eden şirket, dava riskiyle karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz aylarda Meta’nın Instagram ve Facebook üzerinden uygulama içi tarayıcı ile kullanıcının tüm tıklamalarını, klavyeden yazdıklarını ve daha fazlasını izleyebildiği, kanıtlarıyla beraber ortaya çıktı. İlave olarak bilgiler arasında kullanıcının web sitelerdeki özel şifreleri ve kredi kartı gibi özel bilgilerin de olduğu düşünülüyor.

Apple’ın iOS 14’ten itibaren iPhone telefonlarla hayatımıza soktuğu Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcıdan izin alınmadığı sürece izlenmeyi kural ihlali sayıyor. Bu yeni özelliğin ardından soluğu mahkemede alab Meta, 10 milyar dolarlık bir kayıp ile karşı karşıya olduklarını söylemişti.

Meta kabul etmedi

San Francisco Federal Mahkemesi’ne talebi yapılan söz konusu dava, eski Google çalışanı Felix Krause‘nin araştırmalarıyla desteklenecek. Krause’ye göre Meta’nın, Instagram ve Facebook’taki uygulama için tarayıcı üzerinden giriş yapılan sitelere enjekte edilen kodla kullanıcının yaptıklarını izlediği iddia edildi.