Güncel

Dünya Nüfusunu Sigortalamanın Maliyeti Hesaplandı

Willis Towers Watson tarafından gerçekleştirilen işlemle, tüm dünya nüfusunun sigortalanmasının maliyeti 2 saatten kısa bir sürede hesaplandı.

Dünya Nüfusunu Sigortalamanın Maliyeti Hesaplandı

Willis Towers Watson tarafından gerçekleştirilen hesaplamaya göre, tüm dünya nüfusunu sigortalamanın toplam maliyeti 190 trilyon dolar. Bu rakam, dünyanın toplam yurtiçi gayrisafi hasılasının 2 buçuk katına yaklaşıyor. 2 saatten daha kısa süren hesaplama işlemi Microsoft Azure bulut platformu üzerinde gerçekleştirilirken, 7,3 milyarlık dünya nüfusunun her bir bireyi için 100 bin dolar teminatlı bir hayat sigortası poliçesi hazırlandığı varsayıldı.

 

Willis Towers Watson Saas ve vGrid Küresel Ürün Lideri Stephen Hollands, “Bulut bilişimin ve yazılım teknolojisinin limitlerini test etmenin yanında, sigortacılar için hesaplama işlemlerinin sınırlarını zorlamak açısından ilginç bir deneyim oldu. Sanayileşmiş Risk Modellemesinin günümüzde geldiği nokta ile sigortacıların ürünlerini fiyatlandırma, riski ve kapitali yönetmek için parmak uçlarında nasıl bir işlem gücü, hız ve kesinlik bulunduğu da ortaya kondu” dedi.

Willis Towers Watson, Microsoft Azure Batch bulut servisi üzerinde gerçekleşen ve yaklaşık 90 dakika süren özel sigorta hesaplaması için 100 binden fazla işlemci çekirdeği kullandı. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, söz konusu hesaplama işlemi bir çekirdekli işlemciye sahip tek bir bilgisayarda yapılsaydı, tamamlanması 19 yılı bulacaktı. Modelin birkaç kez çalıştırılmasının yanı sıra tek seferlik kurulum ve özelleştirilmiş grid ve modelin konfigürasyonu ile birlikte, tüm işlem 24 saatten kısa sürdü. Bu süreçte, aralarında Japonya, Hindistan, Avrupa, Brezilya ve Avustralya’nın da bulunduğu bölgelerdeki veri merkezlerinden yararlanıldı.

 
 
                              
                    
                    
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.