Güncel

Dünya yavaşladı, günler uzuyor! İşte nedeni...

29 Haziran Çarşamba günü yaşanan istisna bir kenara bırakılırsa, Dünya'nın günleri giderek daha da uzuyor.

Dünya yavaşladı, günler uzuyor! İşte nedeni...

Dünya’nın dönüş hızının mükemmel bir sabit hızda değil. Bu hız, Ay’ın ve gezegenin kütle dağılımından etkilenir. Günlerin 24 saatten birkaç mikrosaniye daha uzun veya kısa olabileceği anlamına geliyor. Kısa bir süre önce de, gelmiş geçmiş en kısa günün yaşanması bunun bir kanıtıydı. Ama şimdi günler, ilginç bir biçimde uzamaya başlıyor ve kimse bunun nedenin bilmiyor.

Dünyanın dengesi bozuldu!

Günlerimizin uzaması haberi, bu atomik saatler ve pulsarlar sayesinde gün uzunluğunu kesin olarak ölçebilme yeteneğini kazandığımızdan beri en kısa gün olan 29 Haziran ile zıtlık yaratıyor. Ancak istisna olan 29 Haziran hariç olmak üzere, ortalamada, 2020 yılına kadar günlerimiz kısalıyordu ve sonra uzamaya başladı.

Şaşkınlıklar devam ediyor

Bu durum, günleri tam olarak ölçebilme yeteneğine sahip olduğumuz 50 yıl içerisindeki en hızlı değişim olmasından dolayı gezegen bilim insanları için şaşırtıcı oldu.

Günlerin uzunluğunu etkileyen bazı güçler iyi bir şekilde anlaşılabiliyor. Dünya ve Ay arasındaki etkileşim, gelgitlerin arkasındaki itici güç olarak sistemin enerjisini yavaş bir şekilde azaltarak Dünya’nın yavaşlamasına sebep oluyor. Dinozorlar Dünya’ya hakim olduğu zamanlarda, Dünya günleri yarım saat daha kısaydı ve uzun dönemde bakıldığında bu yönelimin devam edeceğini söyleyebiliriz. Çok uzun yıllar sonra Dünya’nın günleri, Mars’ın 24 saat 37 dakika ve 22 saniyelik günlerinden daha uzun olacak.

Tazmanya Üniversitesi’nden Profesör Matt King ve Dr. Christopher Watson’ın The Conversation’da açıkladığı üzere, Dünya, kollarını kendine doğru çektiğinde daha hızlı bir şekilde dönmeye başlayan bir buz patencisi gibi çalışıyor. Benzer bir hissi, dönen bir sandalye ve birkaç ek ağırlık ile yakalamanız da mümkün.

Yorumlar
Terazi lastik
Umarim cumartesi pazar yavasliyodur
Cevapla
Serpil
Dünyanın dönüşü hızlandı demişlerdi ve bende öyle hissediyorum günler sanki birbirini kovalıyor..nasıl olurda yavaşlar..hala hızlıyken..
Cevapla
Deli derviş
Kesin kemal kilictaroglu ekrem imamoglu yüzundendirrr
Cevapla
Malatya
Dünya dönmeye dönüyorda sıkıntı kendini bilmez bilim adamlarında ahir zamanda günler kısalır çok çabuk geçecek aylar günler gibi geçeçek kuraklık kıtlık yangınlar çoğalacak bunlara iyi basınlarda ona göre konuşsunlar
Cevapla
Feyyaz
Kesin Türkiye yüzündendir, Fırsatçılarin karakterleri dünyanın sonunu getirdiler,eeeeeyy fırsatçılar bu dünya sizede kalmicak öbür tarafta da yaparsınız fırsatçılığı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.