Güncel

Dünyada, ilk Sabiha Gökçen'de

Sabiha Gökçen Havalimanı dünyada bir ilki gerçekleştirerek termal kamera sistemi kurdu.

Dünyada, ilk Sabiha Gökçen'de

Sabiha Gökçen, yolcuların bagaj bantlarında herhangi bir kazaya kurban gitmemesi için termal kamera sistemini kuran ilk havaalanı oldu.

1329905349_resim1257028274.jpg

Check-in kontuarlarındaki bagaj bantlarına kurulan bu sistem, herhangi bir kişi bagaj işlem alanına girdiği anda termal kameradan aldığı görüntüyle taşıma bantlarını otomatik olarak durduruyor.

1329905372_resim2275992.jpg

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bu sistemi kuran ilk havalimanı oldu. Bu sistemle dünyanın en güvenli havalimanlarının da arasına girdi. Yıllık yolcu sayısını 14 milyona çıkaran İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, yeni uygulamayı tüm dünyada her yıl havalimanlarında yaşanan kazalar arasında, küçük çocukların bagaj taşıma bantlarına (konveyör) çıkarak sisteme girmesinin önemli bir yer tuttuğu gerçeğini dikkate alarak geliştirdi. Bir senelik çalışma ve altı aylık deneme süresinin ardından uygulamaya alınan sistem, her biri iki taşıyıcı banttan sorumlu olan dört adet termal kameradan oluşuyor. Termal kameralar belirlenen dereceye ayarlanmış olan ısının üstünde bir sıcaklık algıladığı takdirde acil durdurma sistemi devreye giriyor. Sistem alarm verdiğinde otomatik olarak taşıyıcı bant durduruluyor. Durum BHS kontrol odasında anında görüntüleniyor ve aynı zamanda havaalanı görevlileri e-mail aracılığıyla hemen bilgilendiriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.