Güncel

Dünya’da ne kadar karınca var? Bir insan başına tam tamına...

Dünya üzerinde var olan karınca sayısı araştırıldı. Ortaya çıkan sonuç ise hayrete düşürdü.

Dünya’da ne kadar karınca var? Bir insan başına tam tamına...

Dünya’daki karınca sayısı için yapılan çalışmanın ardından ortaya çıkan sonuç ise adeta dudak uçuklatıyor. Yapılan araştırma sonucunda Dünya’da 20 katrilyon karınca olduğu öngörülüyor. Karıncaların insanlardan kalabalık olduğunu tahmin etmek zor değil ancak bu rakam gerçekten çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

Bir kişi başına 2.5 milyon karınca

Dünya’nın insan nüfusunu ortalama 8 milyar olarak kabul edersek, her kişi için 2.5 milyon karınca bulunuyor. Dünya’daki tüm karıncaların 12 megatonluk toplam ağırlığa sahip olduğu düşünülüyor. Bir başka deyişle, karıncaların, tüm kuş ve memeli hayvanların toplamından daha ağır olduğu söylenebilir.

Karıncalar, insanlar gibi, hemen hemen her kıtada ve her türlü habitatta yer alıyorlar. Araştırma ekibine göre, karada yaşayan karıncalar en çok tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunuyor. Ancak gezegenin en soğuk bölgeleri dışında neredeyse her yerde oldukları biliniyor.

Karıncalar dünyamızda önemli bir rol üstleniyor. Tüneller açarak toprağı havalandıran ve tohumların filizlenmesi için toprak altına girmelerini sağlayan bu canlılar aynı zamanda ölü bitkilerin toprağa karışmasında da oldukça büyük öneme sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.