Güncel

Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı

Brezilya'da doğan bir kız bebek, Dünya'nın en ağır doğan kız bebeği olarak tarihe geçti. İşte tarihe geçen o bebek...

Dünyanın en ağır bebeği tarihe geçti! Kilosuyla herkesi şaşırttı

Brezilya'da bir anne, 7,3 kg ağırlığında ve 60 santimetre boyunda bir bebek doğurdu. Angerson Santos, Amazonas Eyaleti, Parintins'deki Padre Colombo Hastanesinde sezaryenle dünyaya geldi. Angerson, bu ağırlığıyla, 2016'da 6,8 kilo ağırlığında Dünya'ya gelen bir kız bebeğin rekorunu eline geçirmiş oldu.

Yeni doğan erkek çocukların ortalama 3,3 kg ve kız çocuklarının 3,2 kg ağırlığında olduğu biliniyor. Bu tip bebekleri tanımlamak için makrozomi terimi kullanılıyor. Gebelik süresi ne olursa olsun, 4 kg'dan daha ağır olan herhangi bir bebeğin makrozomi olduğu söyleniyor.

Makrozomili bebekler doğumların yaklaşık %12'sini oluşturuyor. Gebelik diyabeti (gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek kan şekeri) olan annelerde bu, doğumların %15 ila %45'ine çıkıyor.

Bir annenin böyle bir bebek doğurma riskini artıran bazı faktörler bulunuyor ve bunlardan biri vücut ağırlığı. Obez annelerin makrozomili bir yenidoğana sahip olma olasılığı iki kat daha fazla. Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı da benzer şekilde makrozomi riskini artırıyor.

Gebelik diyabeti de bir risk faktörü olarak ortaya çıkıyor. Padre Colombo Hastanesi'ndeki doktorlar, Angerson'ın büyük vücudunun sebebinin annesinin “diyabet durumu” olduğunu belirtiyor. Hamilelik sırasında annede insülin direncindeki artış da gebelik diyabeti olmayanlarda bile bir sebep olabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.