Ülkemizde geliştirilen T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda üretildi. Söz konusu helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapmaktadır. Her ne kadar ABD üretimi Apache veya Super Cobra gibi helikopterlerin "henüz" dengi olmasa da, Türk Silahlı Kuvvetleri için muhteşem bir atılım. 76 adet güdümsüz füze ve 20 milimetre makineli tüfek teknolojisi, günümüz için yeterli.

Boeing AH-64E Apache Guardian, dünyanın en gelişmiş saldırı helikopetri konumunda. Longbow Apache, Hellfire ismiyle donatılmış bir roket sistemine sahip. Pilot ileri düzey bir kask ile donatılmış. Kask ne tarafa yönelirse, silah sistemleri kızılötesi ve radar sistemleri sayesinde o hedefe kilitleniyor. Helikopter, Hellfire füzelerine ek olarak 30 milimetrelik çok güçlü bir makineli tüfek teknolojisine sahip.

Bell AHZ-Viper için Super Cobra'nın gelişmiş versiyonu tanımını kullanabiliriz. 2012 yılında üretimine başlanan Viper, Apache gibi gelişmiş bir hedefleme özelliği bulunuyor. Viper, üstün manevra yetenekleri ile Amerika Birleşik Devletleri'nin envanterinde bulunuyor.

Rus yapımı Kamov Ka-52 Hokum-B, dünyanın en güçlü saldırı helikopterlerinden biri. Rakiplerine kıyasla biraz daha hafif zırhı ile çarpıcı uçuş ve manevra seçenekleri sergilerken, dünyanın en hızlı saldırı helikopterleri arasında bulunuyor. Söz konusu zırh 23 mm'lik silahlara karşı bile dayanıklı. Kamov Ka-52 Hokum-B, Apache gibi 30 mm makineli tüfek ve 12 adet "Vikhr" tanksavar füzelere sahip.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.