Güncel

Dünyanın en iyi markaları Fatih Projesi için yarışıyor! (Güncel*)

Aralarında Apple, Samsung ve Microsoft gibi daha bir çok devin bulunduğu o kapışma hakkında tüm detaylar!


Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilmek üzere geçtiğimiz yıllarda temeli atılan Fatih Projesi için somut adımlar atılmaya devam ediyor. Eğitimde 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen 'FATİH' projesinin tablet ihalesi bugün yapılıyor.

675 bin adet tablet için yapılacak ikinci etapta yaklaşık 500 milyon TL'ye mal olması beklenen tablet bilgisayar alımı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı 3 yılda toplam 15 milyon öğrenciye dağıtmayı planladığı tablet bilgisayar ihalesinin ikinci etabını başlatmak için düğmeye bastı.

Buna göre "FATİH" (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirle Haraketi) projesi kapsamında ikinci büyük ihale Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından bugün saat 10.30'da gerçekleşecek. İhaleye katılması beklenen 11 firma 675 bin adet tablet bilgisayar için kıyasıya yarışacak.


1384170122_fatih-projesi-yozgat-iki-okulda-uygulanmaya-basladi-1.jpg
İlk Dağıtımlar Aralık ayında!

Star'da yer alan habere göre; ihaleyi kazanan firma veya firmalar, tablet bilgisayarları 4 parti halinde teslim edecek.
İlk parti aralık ayında 50 bin2014 yılı ocak ayında 100 bin, şubat ayında 250 bin ve mart ayında ise 275 bin adet tableti teslim edecek. İhalede en önemli şart, tabletlerin Türkiye'deki üretim merkezinde kurulmasını içeriyor. Böylelikle Türkiye'de bilişim ekosisteminde yeni bir atmosfer yaratılması planlanıyor.

1384170278_36761.jpg
Yatırım yapacak dünya devinin Türkiye'de istihdam sağlamasının yanı sıra diğer ülkelere de buradan ihracat yapılması hedefleniyor. TÜBİTAK tabletlere ihtiyaçlara göre Ar-Ge çalışması yaparak bu cihazların yazılımını ve donanımını geliştirecek.

İhale için kapışacak DEV firmalar ise aşağıda;

İhaleye katılan devler arasında, Samsung, Mobil Tel-Elektromed İş Ortaklığı, Vestel, Casper-Exper-Probil İş Ortaklığı, Apple, Telpa- Atmaca İş Ortaklığı, Microsoft, Arçelik, Toshiba, Hewlett Packard bulunuyor.

Güncelleme 14.08: İhaleler yapılmaya an itibariyle devam ediyor,..

Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık
Samsung Elektronik (ÇEKİLDİ)
Hewlett Packard (ÇEKİLDİ)
Casper-Exper-Probil
Vestel
Telpa ve C5 Elektronik

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.