Güncel

Dünyanın en zengin iki isminden Bitcoin'e eleştiri

Dijital para birimi Bitcoin, 10 bin dolar seviyesine yaklaşırken, dünyanın en zengin iş insanları arasında yer alan iki isimden farklı tonda açıklamalar geldi.

Dünyanın en zengin iki isminden Bitcoin'e eleştiri

Dünyanın en zengin kişilerinden biri ve Microsoft'un kurucusu olan Bill Gates, CNBC'de verdiği söyleşide 'eğer yapılabilecek kolay bir yolu olsaydı Bitcoin'de kısa pozisyon alırdım' dedi. Daha önce doğum günü hediyesi olarak Bitcoin kabul ettiğini söyleyen Gates, bu Bitcoin'leri birkaç yıl sonra sattığını belirtti. Gates, Bitcoin ile ilgili olarak "Bir varlık sınıfı olarak sen hiçbir şey üretmiyorsun" ifadelerini kullandı.

Gates'ın yakın dostu bir başka milyarder Warren Buffett da, şirketi Berkshire Hathaway'in yıllık genel kurulunda yaptığı konuşmada son kripto parayı muhtemelen fare zehri olan bir alana benzetti.

İki önemli isimden gelen bu yorumların Bitcoin fiyatlamaları üzerinde de etkili olduğu görülüyor. 10 bin dolara yol alan Bitcoin son dört gün içinde ilk kez geriledi. Açıklamaların hemen ardından Bitcoin yüzde 1,2 düşüşle 9 bin 324 dolardan işlem gördü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.