Güncel

Dünyanın ilk 5G’li stadyumu!

FC Barcelona’nın stadyumu Nou Camp 5G teknolojisine sahip ilk futbol mabedi olarak adını tarihe yazdıracak. 

Dünyanın ilk 5G’li stadyumu!

5G için geri sayım başladı. Kısa bir süre sonra hayatımıza girecek olan 5G ile entegre olan ilk stadyum da belli oldu. FC Barcelona’nın stadyumu Nou Camp 5G teknolojisine sahip ilk futbol mabedi olarak adını tarihe yazdıracak. 

Dünyanın ilk 5G’li stadyumu!

Proje kapsamında Nou Camp’ta saha, standlar ve stadyum ziyaretçileri için kalıcı 5G bulunacak. Stadyumda kurulacak olan 5G ağı Telefonica’nın lisanslı bant aralığından yapılacak ve Ericsson’un ekipmanları kullanılacak. 

Messi, Pique ve Dembele gibi yıldız isimleri kadrosunda bulunduran Katalan ekibi 5G sayesinde taraftarlarıyla etkileşimini arttırmayı planlıyor. Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G

Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak? 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 

5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak. 

Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere hala çalışmalarına devam ediyorlar. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.