Güncel

Dünyanın ilk kafa nakli ameliyatı iptal edildi

Dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan kafa nakli ameliyatı, 3 yıllık hazırlığın ardından iptal oldu.


Son yıllarda bilim dünyasını meşgul eden kafa nakli ameliyatının yapılmayacağı açıklandı. Bazı çevreler tarafından mümkün olmayan bir operasyon olarak nitelendirilen bu ameliyatın iptal edildiği duyuruldu.

Uzun yıllardır Werdnig-Hoffman hastalığı ile cebelleşen 33 yaşındaki Valery Spiridonov, geçtiğimiz yıllarda dünyanın ilk kafa nakli operasyonu için gönüllü olduğunu açıklamıştı. Ancak Rusya vatandaşı olan Spiridonov, yaklaşık 3 yıldır planlanan ameliyattan vazgeçti. The Sun'da yer alan habere göre, Spiridonov'un bu kararının arkasında bir aşk hikayesi yatıyor.

Dünyanın ilk kafa nakli ameliyatı iptal edildi

Aynı habere göre, geçtiğimiz aylarda Rusya'nın başkentinde Anstasia Panfilova ile dünya evine giren Spiridonov'un geçtiğimiz haftalarda bu evlilikten ilk bebeği dünyaya geldi. Valery'nin bunu bir 'mucize' olarak tanımlaması adamın fikrini değiştirdi ve ameliyattan vazgeçildi.

İtalyan İtalyan cerrah Sergio Canavero tarafından yapılması beklenen ameliyatın çok zorlu geçeceği tahmin ediliyordu. Ayrıca Canavero'ya göre beyin nakli kafa naklinden daha zor bir işlem. Beyin naklin esnasında hassas dokuların zedelenmemesi gerektiğini vurgulayan Canavero, bu işlemin çok zahmetli ve dikkat gerektiren bir operasyon olduğunu belirtiyor. Rus gönüllü, ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını kaybetmek istemediği için gönüllü olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar
NURULLAH
bir kaç sene önce maymuna yapmışlardı maymun 3 saat yaşadıktan sonra öldü
Cevapla
Ercan
Beyinin yapısı tam anlaşılmamışken böyle birşey yapmak fiyaskoyla sonuçlanacaktır. Beyin böbrek veya mide gibi değil tıp okuyan birisi olarak söylüyorum boşa çabalıyorlar her nefis ölümü tadacaktır. Yapmaya çalıştıkları şey bu yolla ölümsüzlüğü bulmaya çalışıyorlar.
Cevapla
yakup
bunu internette okumuştum eğer doku uyuşmazlığı olursa vücüt yeni kafayı kabul etmez nakil olan hasta gözlerini hayata yumar
Cevapla
Mert
Canavaro kaç sene oldu bi beyin nakil edemedin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.