Güncel

Dünyaya benzeyen gezegen keşfedildi

Dünya benzeri yaşanabilir gezegen keşfedildi.

Dünyaya benzeyen gezegen keşfedildi

İnsanların en çok merak ettiği şeylerden biride dünya dışındaki gezegenlerde hayat olup olmadığı. Yeni gelen haberlere göre dünya benzeri bir gezegen daha keşfedildi. Keşfedilen gezegen, dünya'ya 12 ışık yılı uzaklıkta, Güneş benzeri bir yıldız olan Tau Ceti sisteminde yer alıyor.

Etrafında 5 gezegen bulunan Tau Ceti yıldızı Dünya'ya en yakın sistem. Gezegenler, bu yıldız çevresindeki turlarını, 14 ile 640 gün arasında sürelerde tamamlıyor.

1355953342_orijj.jpg

Bu yıldızın gezegenlerinden, sistemin orta kesimlerinde yer alan birinin yaşanabilir olacağı söyleniyor. Ne çok sıcak, ne de çok soğuk olan gezegen, dünyanın yaklaşık dört buçuk katı ve bu gezegende su da bulunabileceği tahmin ediliyor.

Ancak son keşfedilen gezegenin uzaklığı ise yaklaşık 12 ışık yılı, yani 120 trilyon kilometre. Yani insanoğlunun öncelikle kendi dünyasına sahip çıkması gerekiyor.

Yorumlar
ali
turkleri uzay birligine almazlar uzay haklarini yerine yetirmiyor derler neyse bizede dunya kalir belki avrupa birligine alirlar ozaman
Cevapla
m@p53
hiç :-)
Cevapla
Hergün 100.000 kilometre yapsak 3287671.233 yani yaklaşık 3.5 milyon yıl sonra oradayız tabi hala gezegen oradaysa bu arada 12 ışık yılı 120 trilyon kilometre mi yapıyor bilmiyorum Ama yanlış olmasın
Cevapla
Misafir
vize ister o gezegen turklerden.
Cevapla
Sanırım o 120 katrilyon km olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.