Güncel

E-dönüşümle bireyler, kurumlar ve Türkiye ekonomisi kazanıyor

Yasal düzenlemelerle kullanımı artan ve yaygınlaşan e-dönüşüm uygulamaları ülke ekonomisine önemli derecede katma değer sağlıyor.


Yasal düzenlemelerle kullanımı artan ve yaygınlaşan e-dönüşüm uygulamaları ülke ekonomisine önemli derecede katma değer sağlıyor.

E-dönüşüm uygulamaları, çözümleri ve hizmetleri yaygınlaşıyor ve kullanıcı sayısı hızla artıyor. Ülkemizde elektronik imza ve zaman damgası düzenlemeleri ile 2004 yılında başlayan e-dönüşüm süreci, kayıtlı elektronik posta (KEP), e-tebligat, e-yazışma, e-fatura, e-arşiv fatura, e-defter, e-beyanname, e-bildirge, e-devlet kapısı ve yeni başlayan e-kimlik uygulamaları ile kamu ve özel sektörde hızla yaygınlaşmış ve önemli sayılarda kullanıcıya ulaşmış bulunuyor. Elektronik ortamda yasal geçerliliği olan, güvenilir, inkâr edilemez şekilde e-belge paylaşımı ve bildirim aracı olarak kullanılan KEP sistemi sayesinde tüm kurumlar ve bireyler; resmi, ticari, hukuki işlerini elektronik ortamda hızlı, verimli ve tasarruflu şekilde yapabiliyor. 2015 yılında ülkemizdeki toplam KEP adresi sayısı 150 bini geçti. KEP adreslerinin yüzde 90’ı kurumsal, yüzde 10’u bireysel adreslerden oluşuyor. Kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları ile mali müşavir, avukat, doktor, mühendis gibi meslek mensupları ve beyaz yakalı profesyonellerde de KEP kullanımı yaygınlaşıyor. Bankalar, finans, sigorta, telekom, enerji, medya, havayolu, gümrük, lojistik, gıda şirketleri, holdingler, dağıtıcılar ve kurumsal şirketler ile yenilikçi vizyoner şirketler KEP sistemine hızlı bir şekilde geçiş yaptı. Kamu tarafında ise birçok kurum KEP gönderebilme ve alabilme, e-yazışma yapabilme ile ilgili altyapılarını hazırlamış durumda. TÜRKKEP, 2015 yılında kurumsal KEP hesabı sahibi müşteri sayısını yüzde 300, bireysel KEP hesap sahibi müşteri sayısını da yüzde 100 artırdı.

Türkiye’de 2015 sonu itibariyle, KEP adresi sayısı 150 bini geçti ve bu sayıya 2 yıl içinde ulaşıldı. KEP sistemi, e-tebligat ve e-yazışma gibi kamudaki önemli e-dönüşüm uygulamalarının yaygınlaşmasını sağladığı gibi aynı zamanda e-imza ve zaman damgasını kullanımını yaygınlaştırıyor. KEP ile resmi, ticari ve hukuki her türlü yazışma ve belge paylaşımının yasal geçerli ve güvenli yapılabilmesinden dolayı, özel sektörde de e-yazışma, e-mutabakat, e-bordro, e-sözleşme, e-teklif, e-bildirim, e-itiraz gibi birçok alanda KEP kullanımı yaygınlaşıyor ve gönderi adetleri artıyor. E-İmza ve mobil imza sayılarının ve zaman damgası sayısının özellikle KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte 2016 yılında ve önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. 2016 yılında ülkemizdeki toplam KEP adres sayısının 2 kat, kullanım oranının ise 5 kat artacağı öngörülüyor.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), e-İmza, e-Tebligat, e-Saklama hizmetlerinin yanı sıra, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter hizmetleri ve çözümlerini de bir arada Türkiye’nin her yerinde yaygın hizmet ağıyla sunabilen öncü güven kurumu TÜRKKEP’in Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500’e göre son bir yılda en fazla büyüyen bilişim şirketi ödülünü aldığını belirten TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, “TÜRKKEP, tüm Türkiye’de sağladığı yerinde ve anında KEP ve e-imza hizmetleri sayesinde, 2015 yılında yeni KEP müşteri sayısında yüzde 70, yeni e-imza müşteri sayısında yüzde 140 oranında artış sağladı. 2016’ta bu oranların iki katını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kurumsal KEP çözümlerimiz ile büyük kurumların, bulut KEP çözümlerimiz ile de küçük ve orta boy işletmelerin KEP ve e-imza ile ilgili tüm altyapı ve entegrasyon ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ülkemizin önde gelen kamu kurumları, bankaları, holdingleri gibi büyük kurumlarının çoğunluğunun KEP ve e-imza ile ilgili altyapı çözümlerinde TÜRKKEP’i tercih etti. TÜRKKEP, 2015’te e-fatura ve e-defter yeni müşteri sayısında yüzde 300 büyüme elde etti. İlk defa başlayan e-arşiv fatura hizmetinde önemli sayıda müşteri edindi. 2015’te piyasadaki 65 farklı muhasebe ve ERP yazılımıyla gerekli teknik entegrasyonları tamamlayarak, müşterilerimize mevcut muhasebe ve ERP yazılımlarının içinden doğrudan e-fatura oluşturabilme, gönderebilme ve alabilme kolaylığı sağladık. 2015 yılında ciromuzu yüzde 40 artırarak başarılı bir yıl geçirdik. 2016 yılında müşterilerimize yenilerini de ekleyerek, hizmet kalitemizi artırarak istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.