Güncel

e-GKS bu yarışmada finale kaldı

MKK’nın Geliştirdiği “e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi” “Financial Sector Technology Awards” Yarışmasında Finale kaldı.

e-GKS bu yarışmada finale kaldı

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika finans sektörü, bilişim ve teknoloji çalışanlarına yönelik yayın yapan sektörün önden gelen dergilerinden biri olan FSTech (Financial Sector Technologies), sektör içerisindeki yenilikleri ve gelişmeleri ödüllendirmek için her yıl “FSTech Awards” adı altında bir yarışma düzenlemektedir. Katılımcı sayısı her yıl artan ve bu yıl 13’üncüsü yapılacak olan yarışmaya finans ve teknoloji sektörünün önde gelen temsilcileri yıl içerisinde hayata geçirdikleri projeleriyle, farklı kategorilerde katılmaktadır.

MKK’nın bu yıl ilk kez katıldığı yarışmada “e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi” “Best Use Of Online Services (Çevrimiçi Hizmetlerin En İyi Kullanımı)” kategorisinde ön elemeden geçip finale kalmaya hak kazanmıştır. Bu kategoride; Bank of America Merrill Lynch, Barclaycard EPDQ with Powa, Deutsche Bank, Lloyds Banking Group, National Australia Group (Europe) ve RBS, MKK ile birlikte finale kalmıştır. Yarışmanın sonuçları 17 Nisan 2013 tarihinde Londra’daki gala gecesinde duyurulacaktır.

1358953126_mkklogo.jpg

MKK tarafından uluslararası standart ve düzenlemelere uyumlu, dünyadaki emsal örneklere göre kapsamlı bir sistem olarak geliştirilen e-GKS, İstanbul Finans Merkezi eylemleri kapsamında hayata geçirilen önemli projerden biri. Tüm bileşenleri ve yazılımı MKK tarafından yabancı kaynak kullanılmadan tamamlanan e-GKS, yerli/yabancı tüm ortaklık haklarının elektronik ortamda kullanımını ve genel kurulların tek bir merkezden yapılabilmesini sağlayan bir platform. Sadece borsaya kote şirketlerin değil, Türkiye’deki tüm anonim şirketlerin MKK üzerinden e-GKS’yi kullanması ve elektronik genel kurul yapabilmesi mümkün.

e-DEVLET uygulamalarıyla entegre olan e-GKS üzerinden dileyen hak sahipleri fiziki ortamda yapılmakta olan toplantıyı internet erişimi olan her yerden canlı olarak izleyebiliyor, görüşülen gündeme ilişkin görüş, öneri ve sorularını eş zamanlı olarak gönderebiliyorlar. İlgili gündemin oylamasına geçilmesi ile birlikte oylar toplantıya fiziken katılanlarla eş zamanlı olarak kullanılabiliyor ve tüm süreçlere ilişkin bilgi ve bildirimler anlık olarak alınabiliyor.

Şirketler, pay sahipleri, temsilciler, aracı kuruluşlar ve diğer tüm paydaşlar, genel kurul öncesinde, genel kurul toplantı anında ve sonrasındaki bütün işlemlerini elektronik imzayla yapabiliyorlar. e-GKS, tüm bilgilerin elektronik olarak arşivlenebildiği ve gerekli görülen her türlü iletişimin e-MKK Bilgi Portalı üzerinden elektronik yöntemle sağlanabildiği bir bilişim sistemi olarak da hizmet veriyor.

TÜBİTAK Ar-Ge desteği alan e-GKS, getirdiği yenilikler, borsadaki şirketlerin şeffaflığının artmasına yaptığı katkılar ve hak kullanımının önündeki engelleri kaldırması açısından tüm paydaşlar için dünyadaki ilklerden biri olmasının yanında, kurumsal yönetim derecelerini artırmak isteyen şirketlerimiz için de önemli avantajlar sunuyor. e-GKS’nin şirketlerimizin kurumsal yönetim etkinliğinin, uluslararası alanda kabulünün ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunması bekleniyor. Ayrıca ortaklar ve şirketler arasında artan bilgi alışverişi, şeffaflık ve uluslararası mevzuata uyum gösteren yapısı sayesinde e-GKS’nin Türkiye'nin küresel çapta yatırımcılar açısından daha cazip hale gelmesine destek olacağı ve İstanbul Finans Merkezi projesine önemli katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.