Güncel

Eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı

İstanbul ve Ankara'da eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı yapılmaya başlandı. İşte yeni sistemin detayları.

Eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemlere destek olmak amacıyla vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılmaya başlandı. İstanbul'un ardından Ankara'da da bugün eczanelerden ücretsiz maske dağıtımı uygulaması başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilecek kodların belli bir sırayla vatandaşlara yollanacağı açıklandı. İlk etapta 57-65 yaş aralığındaki kişilere bu kodlar gönderildi. Önümüzdeki günlerde diğer yaş aralıklarının da bu kodları alması bekleniyor.

Eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı

Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelere bildirerek maske alabilecek. Yeni uygulamayla 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara kişi başına 10 gün için 5 adet maske verilecek.

Maskeler yaş aralığına göre verilecek, ilk mesaj alanlar 57-65 yaş aralığı oldu. İzdiham olmaması için Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek kodu beklemek şart. Kod eczane ile paylaşılmazsa maske verilmeyecek.

Ücretsiz maske dağıtımı ile ilgili bilgi veren Eczacı Mehmet Kartal, “Bugün eczanemize sabah saatlerinde 500 adet maske geldi. Vatandaşlar eczanemize ücretsiz maskelerini almak için gelmeye de başladı. Gelen vatandaşlardan TC kimlik numaralarını alıyoruz, telefon numaralarını alıyoruz. Vatandaşın telefonuna birkaç dakika içinde kod geliyor, gelen doğrulama kodunu sistemimize girdikten sonra 5 adet maskeyi vatandaşa teslim ediyoruz. Sistem öğlen saatleri itibariyle açıldı ve dağıtıma başladık. Bu sistem ile istismar da engellenmiş olacak. Mağduriyetler giderilmiş olacak” diye konuştu.

Daha önce ePTTAVM ve e-Devlet üzerinden başvuru yapılmıştı

Geçen hafta ilk olarak ücretsiz maskelerin ePTTAVM üzerinden gönderileceği açıklanmış ve bunun için bir form hayata geçirilmişti. Ancak bu uygulamadan bir gün sonra vazgeçilmiş ve yerine e-Devlet üzerinden bir sistemin uygulanacağı açıklanmıştı. Halen e-Devlet sistemi devam ediyor olsa da büyük şehirlerde bu maskelerin dağıtımı mümkün olmayacağı için eczaneler üzerinden yapılması kararı verilmişti.

Uygulamanın şimdilik İstanbul ve Ankara'da geçerli olduğunu belirtelim. Diğer şehirlerde de ücretsiz maskeler eczaneler üzerinden mi alınacak şimdilik belli değil. Eğer bu iki şehirde yaşıyorsanız önümüzdeki günlerde gelecek SMS mesajını bekleyebilirsiniz. Diğer şehirler için de şimdilik e-Devlet üzerinden başvuru yapmaya devam edileceğini söyleyebiliriz. 

e-Devlet üzerinden ücretsiz maske siparişini basvuru.turkiye.gov.tr adresinden verebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki videoda anlatıyoruz:

Destek olmak için Teknolojioku YouTube kanalımıza abone olabilir ve videolarımızı beğenebilirsiniz.

Yorumlar
Mthercai
Arkadaş ne anlamsız işlerle meşgul bu hükümet! Maliyeti ne bu zıkkımın! Herkes e-devlet ten uğraşmak zorunda mı? 50krş 1tl den satta alalım! Ulan maske yok maskeeee!
Cevapla
aleyna baba
keşke bedava apple dağıtsalar da herkes apple zevkini tatsa...
Cevapla
Timothy
Maalesef şunu belirtmek gerekiyor, bazı eczanelerin siyah "yıkanabilir kumaş" "Subzero" maskesi verdiğini görüyoruz ve bu maskenin koruma oranı %0. Sadece cerrahi, N95 ve ffp2-3 ventilli maskeler koruyor o da %95 oranında ki bu yeterli. Siyah maskeyi kabul etmeyin başka eczanelere bakın cerrahi maske isteyin.
Cevapla
💠Gakko💠
Rabbim devletimizi başımızdan eksik etmesin inşallah Allah razı olsun uygulamayı başlatandan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.