Ekonomideki kötü gidişat Google’u da olumsuz etkiledi

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Google’ın çatı şirketi Alphabet, ikinci çeyrek verilerini resmen paylaştı.

Ekonomideki kötü gidişat Google’u da olumsuz etkiledi

Enflasyon kavramı her ne kadar ülkemizde oldukça bilinen bir durum olsa da, dünyanın büyük devletleri çok uzun bir zamandır böyle bir sorunla karşılaşmamıştı. Git gide daha büyük bir küresel kriz haline evrilen enflasyon sıkıntısı, dünyanın en büyük şirketlerini bile etkiler hale geldi.

Google’ın üst şirketi konumunda olan Alphabet tarafından paylaşılan ikinci çeyrek gelirleri, beklentilerin altında kalarak Google’ın da enflasyonist durumdan etkilenildiğini kanıtlamış oldu. Buna göre şirket geçtiğimiz yıl %50’den fazla büyüme sergilediği ikinci çeyrek dönemini bu yıl sadece %13 büyümeyle geçirdi. Şirket tarafından bu çeyreğe ilişkin açıklanan gelirler toplamı ise 69,69 milyar dolar.

Ekonomideki kötü gidişat Google’u da olumsuz etkiledi

Söz konusu gelirler içerisinde en yüksek payı alan kalem ise yine firmanın reklam gelirleri oldu. 56 milyar doların üzerinde gelir getiren bu kalemde %12’lik bir büyüme oranı görülürken, dünyanın en büyük video izleme platformlarından biri olan YouTube ise şirketine 7,34 milyar dolar gelir sağladı. Ancak YouTube’un büyüme oranının %5 dolaylarında kalması, şirketin canını sıkan bir durum olarak değerlendirildi.

Tabi YouTube’un büyüme oranının sınırlı kalmasının öncelikli sebebi yüksek rekabet koşulları. Özellikle TikTok’un bu alanda rakiplerini zorlaması, bütün sosyal medya platformlarını olumsuz etkiliyor.

Son olarak 175 bine yaklaşan çalışan sayısıyla devasa bir istihdam merkezi haline gelen Alphabet, 2023 yılı içerisinde işe alımları biraz yavaşlatmayı ve bu sayede de maliyet artışını frenlemeyi hedefliyor.