Güncel

Ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya'da %4,000'in üzerine çıktı

Malezya Bukit Aman Suç Soruşturma Departmanı (CID), 54 milyon RM (12,9 milyon $) rekor değerinde yasadışı Bitcoin madencilik ekipmanına el koyduğunu açıkladı.

Ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya'da %4,000'in üzerine çıktı

Malezya, çeşitli operatörler üzerindeki baskıyı sürdürdüğü için 2021'de yasadışı Bitcoin madenciliği ile ilgili en yüksek vakaları kaydetti. Öyle ki; ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya'da %4,000'in üzerine çıktı! El konulan ekipmanın değeri 1.26 milyon RM (331.000 $) olarak gerçekleşti.

Ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri Malezya'da %4,000'in üzerine çıktı

Malay Mail'in bildirdiğine göre, Malezya Bukit Aman Suç Soruşturma Departmanı (CID), 54 milyon RM (12,9 milyon $) rekor değerinde yasadışı Bitcoin madencilik ekipmanına el koyduğunu açıkladı. 

2020 ile karşılaştırıldığında, el konulan ekipmanın değeri 1.26 milyon RM (331.000 $) olarak gerçekleşti ve bu da % 4.185'lik bir artışı temsil ediyor. 

Ajansın başkanı Datuk Seri Abd Jalil Hassan'a göre, yetkililer yasadışı kripto madenciliği ile ilgili olarak yaklaşık 570 soruşturma açtı ve 528 kişiyi tutukladı. 2020'de 26 tutuklamadan 20'sine soruşturma açıldı.

Suçluların çoğu 18 ila 30 yaşları arasındaydı ve Selangor, Kuala Lumpur, Perak ve Penang'da çok sayıda madencilik faaliyeti gerçekleştirildi. Ajans, faillerin faaliyetlerini maskelemek için endüstriyel durumu kullanan sürekli bir güç kaynağı nedeniyle bölgelerin çekici olduğunu kaydetti.

Ayrıca, CID, kripto para birimleriyle ilgili fidye yazılımı ve Ponzi şemalarında bir artış tespit etti. Kayıplar, 2021'de küresel kripto suçunun 14 milyar dolarlık bir kayıp kaydettiği küresel eğilimi yansıttı, 2020'deki 7,8 milyar dolarlık rakamdan %79'luk bir büyüme kaydetti. 

Malezyalı yetkililer, yasadışı madenciliği engellemek için ısı modellerini tespit etmek ve olağandışı elektrik tüketimini izlemek için insansız hava araçları kullanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.