Güncel

Elon Musk Hyperloop ile ses hızının yarısını hedefliyor!

Tesla ve Space X firmalarının sahibi çılgın dahil Elon Musk, yeni nesil toplu taşıma aracı Hyperloop için geliştirdikleri prototiple ses hızının yarısına ulaşmayı hedefliyor.

Elon Musk Hyperloop ile ses hızına yaklaşmayı hedefliyor

Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, 4 yıldır açık kaynaklı Hyperloop konseptinin geliştirilmesini destekliyor. 

Musk, yeni bir kapsül tasarımıyla ses hızının yarısına kadar çıkmayı denediğini ve daha sonraysa frene asılarak kapsülü durdurduğunu söylüyor. Bir cumartesi gecesiyse Musk, kapsülünü ses hızı kadar yani yaklaşık 1.234 kilometrelik bir hızla daha sonra da 1.200 kilometre kadar hızlandırabileceğini söyledi. Sonuç ise parçalanmış bir kapsül oldu. 

Pazar geceleri paylaştığı çılgın tweet’lerle bilinen Elon Musk, yeni nesil toplu taşıma aracı Hyperloop için geliştirdikleri prototiple bu alandaki hız rekorunu tekrardan kırmayı deneyeceklerini duyurdu.

İnsanların 1.125 km/sa hızla şehirler arası seyahat etmesini hayal eden ve Hyperloop inisiyatiflerinin başlamasını sağlayan Elon Musk, hız testinin kötü sonuçlanabileceğini ve aracın paramparça olabileceğini söyledi. Bu nedenle hız testi insansız olarak gerçekleştirilecek.

Musk, SpaceX ve Tesla tarafından geliştirilen Hyperloop aracının gerçekleştireceği hız testi için ise tarih vermezken, “yakında” demekle yetindi. Testin detaylarını paylaşan Musk, Hyperloop aracının 1,2 km mesafede ses hızının yarısına ulaşmasını ve sorunsuz şekilde durmasını planladıklarını açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.