Güncel

Elon Musk, 'Mars'a nükleer bomba atma' fikrinden döndü

Kısa bir süre önce Mars’a nükleer bomba atma isteğini herkesle paylaşan SpaceX CEO’su Elon Musk, bu teklifine bir alternatif sundu.


Mars’ı ısıtmak için gezegene nükleer bomba atma önerisinde bulunan Musk, görünüşe göre bu fikirden vazgeçti. 

Elon Musk, 'Mars'a nükleer bomba atma' fikrinden döndü

Webtekno'nun aktardığına göre Musk’ın bunun yerine sunduğu alternatif, güneş reflektörleri yardımıyla güneş ışınlarını gezegen üzerinde tek bir noktaya toplamak. Böylece toprakta bağlı halde bulunan karbondioksit gazı çözülebileceği ve daha güçlü bir atmosfer yapısı oluşturulabileceği düşünülüyor.

Bilim insanları, gezegenin buzla kaplı bölgelerinin altında bol miktarda karbondioksit rezervi bulunduğuna inanıyor ancak atmosfer oluşturmaya yetecek kadar gaz olup olmadığı bir tartışma konusu.

Musk, yeterince rezerv olduğuna inanan tarafta yer alıyor. Musk şimdi nükleer patlamalar ile küçük yapay güneşler yaratmak yerine gerçeğinin enerjisini yansıtıcı panellere sahip uydularla kullanmayı teklif ediyor.

Yorumlar
Ahmet
herşey hayalle başlar. Bu adam gerçekten yaptığı işlerle, düşünceleri ile örnek alanlara güzel fikirler sunuyor. Bugün gerçekleşmesi hayal gibi gelebilir. Ancak 1970-80'lerin bilim kurgu filmlerini izleyenler bugün gerçekleşenleri görünce hayrete düşecektir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.