Elon Musk şimdi de SpaceX yüzünden mahkemelik oldu!

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), SpaceX'in mültecilere ve sığınmacılara karşı ayrımcı işe alım uygulamaları yürüttüğü iddiasıyla dava açtı.

Elon Musk şimdi de SpaceX yüzünden mahkemelik oldu!

Davada, bu uygulamaların 2018 ile 2022 yılları arasında gerçekleştiği ve SpaceX'in ihracat kontrol yasalarının bunu ABD vatandaşlarını ve yasal daimi oturma iznine sahip kişileri işe almakla sınırladığı belirtiliyor.

DOJ, soruşturmasına 2020 yılında bakanlığın Göçmen ve Çalışan Hakları Bölümü'nün çalışanlara yönelik ayrımcılığa ilişkin şikayetler almasıyla başladı. Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Bölümü Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, yaptığı açıklamada "soruşturmanın SpaceX'in vatandaşlık statüleri nedeniyle sığınmacıları ve mültecileri adil bir şekilde değerlendirmediğini veya işe almadığını ortaya çıkardığını" söyledi ve bunun "yasaklama" anlamına geldiğini söyledi. ” Nitelikleri ne olursa olsun. Bu federal yasanın ihlalidir.

Elon Musk şimdi de SpaceX yüzünden mahkemelik oldu!

Soruşturma ayrıca "SpaceX işe alım görevlilerinin ve üst düzey yetkililerin, bu kişileri şirkette iş aramaktan aktif olarak caydıran eylemlerde bulunduğunu" da ortaya çıkardı.

DOJ davası, "SpaceX'te istihdamı engellenen veya reddedilen sığınmacılar ve mülteciler" için tazminat ve geriye dönük ödeme talep ediyor. Aynı zamanda şirketten para cezası ve işe alım politikasında değişiklik talep ediyor. Göçmen ve Çalışan Hakları Bölümü (IER), SpaceX'in 2021'deki davayla ilgili bir mahkeme celbini görmezden geldiğini ve bunun da Adalet Bakanlığı'nı bir yargıçtan şirkete belge taleplerine uyma emrini talep etmeye zorladığını iddia ediyor.