Güncel

Elon Musk Ukrayna'yı uyardı! Starlink hedef alınabilir

Elon Musk Ukrayna’ya, Starlink terminalleri gönderdikten sonra bir uyarıda bulundu. Starlink kullanıcılarının Rusya tarafından hedef alınmaması için bir tweet ile uyarı yaptı.

Elon Musk Ukrayna'yı uyardı! Starlink hedef alınabilir

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Rus işgali nedeniyle devam eden bir krizle karşı karşıya olan Ukrayna'yı uyardı. Starlink uydu genişbant sisteminin “hedeflenmesi” yönünde bir uyarı paylaştı.

Elon Musk Ukrayna'yı uyardı! Starlink hedef alınabilir

Elon Musk tweet'inde "Önemli uyarı: Starlink, Ukrayna'nın bazı bölgelerinde hala çalışan tek Rus olmayan iletişim sistemidir, bu nedenle hedef alınma olasılığı yüksektir. Lütfen dikkatli kullanın.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, kullanıcılardan "yalnızca gerektiğinde Starlink'i açmalarını ve anteni insanlardan mümkün olduğunca uzağa yerleştirmelerini" istedi. Kullanıcıların “görsel algılamayı önlemek için antenin üzerine hafif kamuflaj” yerleştirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Geçen hafta, üst düzey SpaceX yetkilisi, şirketin Ukrayna'daki hizmetlerini etkinleştirdiğini ve SpaceX'in ülkeye daha fazla terminal gönderdiğini duyurdu.

Bu duyuru, Musk'tan ülkeye ek Starlink istasyonları sağlamasını isteyen bir Ukrayna hükümet yetkilisine yanıt olarak geldi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov o zamandan beri Starlink'e “şehirlerimizi birbirine bağlı tuttuğu ve acil servislerin hayat kurtardığı” için teşekkür etti. Hükümet yetkilisi, ülkenin altyapısına yönelik Rus saldırıları nedeniyle ülkenin Starlink hizmetini çevrimiçi tutmak için jeneratörlere ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu aynı zamanda Elon Musk'ın Starlink'in en yüksek güç tüketimini azaltan bir güncelleme yayınlamasına da yol açtı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.