Güncel

Elon Musk'ın Tesla'daki varlığı tehlikede

Girişimci Elon Musk'ın elektrikli otomobil üreten Tesla'daki koltuğu sallanıyor.


Son yılların en renkli girişimci kişiliklerinden biri olan Elon Musk, sivri çıkışları ve kimseye aldırmayan hareketleriyle teknoloji camiasının önemli isimlerinden. Tesla ve SpaceX gibi dev teknoloji şirketlerinin başındaki isim olan Musk'ın otomobil üreticisi Tesla'daki geleceği sıkıntıya düşmek üzere.

Tesla'nın CEO koltuğunda oturan Musk'ın geleceği ile ilgili yapılacak yönetim kurulu oylamasında koltuğunu kaybetme riski ile karşı karşıya. Tesla'nın yüzde 12'sine sahip olan Jing Zhao, hem Elon Musk hem de kardeşi Kimbal Musk'tan şikayetçi. İki ismin de şirketten uzaklaştırılmasını isteyen Zhao, Elon Musk'ın CEO'luk görevini de bırakmasını istiyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde 710 milyon dolarlık zarar açıklayan Tesla'da tarihin en büyük değişimi yaşanabilir. Buna göre yarın yapılacak yönetim kurulu toplantısında Elon Musk'ın CEO'luk görevinden ayrılması oylanacak.

Yönetim kurulu ise bu değişikliğe olumlu bakmadığına dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi: "Tesla gelişme döneminde ve uzun dönemli hedeflerimizi gerçekleştirmek için iyi yönetime ihtiyaç var. CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini ayırmak şirketin ve hissedarlarının çıkarlarına hizmet etmeyecektir."

Benzer bir durum Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un hayatında da yaşanmıştı. Bir dönem kurduğu şirketten ayrılmak zorunda kalan Jobs, daha sonra tekrar şirkete dönerek CEO koltuğuna oturmuştu. Elon Musk için ne gibi bir gelişme yaşanacak şimdilik belirsiz olsa da CEO koltuğunu kolay kolay bırakmayacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.