Güncel

En etkili Covid-19 varyantı için ilk aşı onayı alındı!

Omicron varyantını hedefleyen hem Pfizer / BioNTech hem de Moderna COVID-19 aşıları, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Bu, ABD’de  yetkilendirilen COVID-19 aşılarına yönelik ilk güncelleme.

En etkili Covid-19 varyantı için ilk aşı onayı alındı!

Pfizer / BioNTech güçlendirici aşı, 12 yaş ve üstü kişiler tarafından kullanılabilir, ancak Moderna yalnızca 18 yaş ve üstü kişiler için geçerli. Bu aşılar sadece hatırlatma dozu olarak kullanılacaklar ve henüz ilk dozlarını almamış kişiler tarafından kullanılamazlar.

Yeni hatırlatma dozları, hem koronavirüsün orijinal türünü hem de omicron varyantının BA.4 ve BA.5 soylarını hedefliyor - bunlar şu anda virüsün dolaşımdaki baskın versiyonları.

En etkili Covid-19 varyantı için ilk aşı onayı alındı!

Orijinal aşılar hala insanları ciddi şekilde hastalanmaya veya COVID-19'dan ölmeye karşı koruyor, ancak her yerde BA.4 ve BA.5 ile bu aşılar enfekte olmaya veya hastalanmaya karşı o kadar fazla koruma sağlamıyor. Araştırmalar, omikron hedefli aşıların, virüsün bu versiyonuna karşı bağışıklık tepkisini artırdığını gösteriyor, bu nedenle uzmanlar, bu aşıların omikron enfeksiyonuna karşı kişileri daha iyi koruyabileceğini düşünüyor.

Pfizer / BioNTech ve Moderna, omikron varyantının daha eski bir formu olan BA.1 soyunu hedefleyen güçlendiricinin bir versiyonuna sahip kişilerde klinik deneyler gerçekleştirdi. Ayrıca BA.4 ve BA.5'e özgü dozları hayvanlarda da test ettiler. FDA, Haziran ayında BA.4 ve BA.5'e özgü dozları görmek istediğini ve bunları BA.1 verilerine göre gözden geçireceğini söyledi. Her iki şirket de yeni güçlendiricilerinin klinik denemelerini sürdürüyor.

Her iki aşı da mRNA kullanılarak yapıldı: vücudun antikorlar oluşturması için virüsün genetik materyalinin küçük parçacıklarını sunuyorlar. Bu tip aşının vaat edilen faydalarından biri, genetik dizilimi ayarlamanın nispeten kolay olması ve bu nedenle bir virüsteki değişikliklere yanıt olarak bu aşıları güncellemek zor değil. Bu güncelleme, grip virüsünün dolaşımdaki suşlarına yanıt olarak her yıl değişen grip aşısı ile COVID-19 aşılarını statükoya yaklaştırıyor.

Yorumlar
Tashkafa
Asinizi mutlaka yaptırın ve maske takmaya devam edin. İnsanların eve kapalı kalması bir çok ekonomiye yararı var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.