Güncel

Mars aracı neden Windows 98 kullanıyor?

Avrupa Uzay Ajansı tarafından 20 yıl önce Mars’a gönderilen uzay aracı hakkında önemli bir bilgi ortaya çıktı. Mars aracı neden Windows 98 kullanıyor? İşte yanıtı...

Mars aracı neden Windows 98 kullanıyor?

Avrupa Uzay Ajansı’nın yayınladığı basın açıklaması, Mars Express araştırma görevindeki aracın hala Windows 98 tabanlı bir bilgisayar kullandığını ortaya koydu.

Neden Windows 98?

Mars Express misyonu, ESA’nın Kızıl Gezegen için gerçekleştirdiği ilk görev olma özelliğine sahip. Misyon kapsamında 2 Haziran 2003’te fırlatılan MARSIS cihazı, yaklaşık 20 yıldır Mars hakkında oldukça önemli bilgiler sağladı. Avrupa Uzay Ajansı, uzun bir sürenin ardından yazılım güncellemesi yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Şaşkınlıkla karşılandı

ESA’nın Mars Express misyonunda görev alan Andrea Cicchetti, yirmi yıllık hizmetin Mars’taki su belirtilerinin araştırılmasında ve keşfedilmesinde çok önemli olduğunu söyledi. Misyonun en önemli parçalarından biri olan MARSIS yıllardır Windows 98 kullanıyor olmasıyla şaşırttı.

Rapor yayınlandı

ESA tarafından yayınlanan son basın bildirisi, MARSIS’in yazılım güncellemesiyle görevine devam ettiğini söyledi. Görevde yazılım mühendisi olarak çalışan Carlo Nenna, son zamanlarda MARSIS’in performansı için birtakım zorluklar yaşadıklarını söyledi. Ancak ilginç bir şekilde Windows 98 kaynaklı sorun yaşamadıklarının altını çizdi.

MARSIS’in performansını iyileştirmek için bir dizi zorlukla karşılaştık. Fakat bu, MARSIS yazılımının orijinal olarak 20 yıl önce Microsoft Windows 98 tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değildi.

Rapor, yeni yazılım güncellemesinin Mars Express’e başarıyla uygulandığını belirtti. Ayrıca MARSIS’i daha ileriye götürmek ve daha kullanışlı hale getirmek istediklerini dile getirildi.

Konuyla ilgili konuşan Mars Express’te çalışan bilim insanı Colin Wilson yıllar sonra Windows 98’den farklı yazılımda çalışmanın garip olduğunu belirtti. Wilson, “Neredeyse 20 yıl sonra Mars Express’te yepyeni bir enstrümana sahip olmak gibi” dedi.

Yorumlar
Nuh
Win11 mi kullanacaktı hı amn
Cevapla
gizli birey
uzaylılar cs 1.6 oynayabilsinler diye
Cevapla
Efe
Oda bizim gibi sistem güncelleyemiyor.
Cevapla
iRekt7HackDedi
FPS Drop yememek içindir kesin kasar diye düşünmüşlerdir
Cevapla
Patron07
Keşke Windows 2000 veya XP kullansalarmış
Cevapla
Plazma
Düşünememişler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.