Güncel

En tehlikeli virüsü geliştiriyor

Siber savaşlarda kendini korumak isteyen Japonya en tehlikeli virüsü geliştirme çalışmalarına başladı.


Devletler birbirine üstünlük sağlamak için askeri teçhizatın yanı sıra sanal alem de söz sahibi olmak için siber savaşlarda da üstünlük sağlama peşinde. Geçtiğimiz yılda İsrail tarafından geliştirilen Stuxnet isimli virüs, İran devletine büyük zararlar vermişti. Bunu göz önünde bulunduran devletler bu konuda önlem almaya başladı.

1325952169_8613837-system-virus-on-a-pc-computer-network.jpg

Stuxnet isimli virüs bulaştırılan bilgisayarlardaki bilgileri istenilen adreslere gönderiyordu. Ayrıca bu virüs yapay zeka ile çalışan kurumları işlev göremez hale getiriyor. Somut bir örnek olarak bu virüs İran devletine ait nükleer santrali patlatmak üzereyken engellenmişti.


Son olarak Japonya tarafından geliştirilemeye başlanan virüs Stuxnet virüsüne kıyasla daha etkili olacağı öngörülüyor. Bu virüs saldırı düzenlenen bilgisayarlara hükmedecek, verileri istediği gibi kullanacak ve bu bilgisayarları çalışamaz duruma sokacak. Geliştirilen yeni nesil virüsler bulaştığı cihazların kaynaklarını kullanıp güçlü bir işlem gücüne sahip oluyor.

Yorumlar
Misafir
1 nükleer santral patlamaz,2 nükleer santralin sistemlerini uzaktan yönetmek söz konusu olamaz hemen hepsi bilgisayar kontrollü mekanik sistemlerdir,öyle senin bilgisayarın gibi internete ve herhangi bir ağa bağlı değildir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.