Güncel

Enfeksiyon kapmış yarayı tedavi eden akıllı bandaj!

Nebraska-Lincoln Üniversitesi araştırmacıları, doktor ya da medikal uzmana gerek kalmadan yaraları iyileştiren ileri teknoloji bir bandaj geliştirdiler.

Enfeksiyon kapmış yarayı tedavi eden akıllı bandaj!

Çeşitli hastalıklardan dolayı bazı yaralar çok yavaş iyileşir ve enfeksiyon kapmaya oldukça meyillidirler. Eh haliyle bu da dayanılmaz acılara sebebiyet vermekte ilerleyen zamanlarda. 

Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden Ali Tamayol liderliğinde bir grup araştırmacı, yaralarda enfeksiyon ve enflamasyonu tespit edip, doktor ya da medikal uzmana gerek kalmadan iyileştiren ileri teknoloji bir bandaj geliştirdiler.

Bandaj, iki sensör aracılığıyla yarayı sürekli takip ediyor. Bu sensörlerden biri pH sensörü, diğeri ise sıcaklık sensörü. Yaraya bakteri bulaştığında doku asidik halden alkali hale geçiyor ve bakteriyi anında temizliyor.

pH sensörü bunu tespit etmekte görev alıyor. Sıcaklık sensörü ise enfekte olan yaranın ısınması prensibiyle çalışıyor. Doku ısındığında bunun olası bir iltihaplanma vakası olabileceğini belirtiyor. Her iki sensörden gelen veriler birleştirerek enfeksiyon konusunda karar veriliyor.

Sensörler, yaradan sızan kanı emebilen hidrojel yapılı bir tabaka içerisinde bulunuyorlar. Hidrojel tabakanın bir diğer özelliği ise içerisine ufak antibiyotik ya da diğer ilaç kapsüllerini barındırıabiliyor olması.

Sensörler enfeksiyonu tespit ettiğinde bu kapsüller bandajın kontrolünde parçalanıyor ve böylece yara tedavi ediliyor. Akıllı bandajın tamamı 3 mm kalınlığında ve şeffaf medikal bant altına yapıştırılabiliyor. Bu teknolojinin gelişmesi ile beraber ileride büyük ölçüde tedavi konusunda önemli adımlar atılabilir. 

Bakalım gelecek bu konuda bizlere neler gösterecek?


 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.