Güncel

Enflasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini duyurdu. Merakla beklenen Aralık ayı enflasyonu nihayet açıklandı.

Enflasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

Uzun süredir merakla beklenen enflasyon oranı nihayet açıklandı. Açıklanan verilere göre Aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 36,08 oldu. Açıklanan bu oran Eylül 2002'den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Aylık enflasyon ise yüzde 13,58 olarak kaydedildi. Üretici fiyat endeksi Aralık'ta yıllık yüzde 79,89 artma yaşarken, aylık bazda ise yüzde 19,08 artış söz konusu oldu.

Enflasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

enflasyon

Uzmanların verilerine göre enflasyon oranının yüzde 30 civarlarında olması bekleniyordu. Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından 22 kurumun katılımıyla bir anket düzenlenmişti. Bu ankete göre de Aralık ayı için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 29,59 olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak açıklanan rakam bundan çok daha yukarda oldu.

Enflasyonun yüksek olması da ekonomiyi daha zor bir hale sokuyor diyebiliriz. Günümüzde dünyada tüm ülkelerde enflasyon söz konusu. 2022 ile birlikte bu durum hiper enflasyona doğru ilerliyor.

Enflasyon oranında yıllık en düşük artış %8,76 ile haberleşme ana grubunda karşımıza çıktı. Diğer ana gruplar sırasıyla %17,23 ile eğitim, %20,02 ile alkollü içecekler ve tütün ve %20,13 ile giyim ve ayakkabı oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre kıyaslarsak yüksek artış olarak, %53,66 ile ulaştırma, %43,80 ile gıda ve alkolsüz içecekler, %40,95 ile ev eşyası karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
Çetin Bayraktar
Demekki faiz sebep enflasyon sonuç değilmiş, üretimi bırakıp herşeyi dışarıdan dövizle alırsan sürekli yalan söylemek zorunda kalırsınız,bunun da suçlusu belli bay kemal yapmıştır..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.