Güncel

Etiyopya merkez bankası: ''işletmelerin Bitcoin'i kabul etmesi yasa dışı''

Etiyopya merkez bankası, işletmelerin Bitcoin'i kabul etmesinin yasa dışı olduğunu söyledi.

Etiyopya merkez bankası: ''işletmelerin Bitcoin'i kabul etmesi yasa dışı''

Etiyopya Ulusal Bankası (NBE), banka tarafından aksi izin verilmedikçe, ülkedeki tüm finansal işlemlerin ülkenin para birimi olan Birr ile ödenmesi gerektiğini bildiren bir bildiri yayınladı. İşletmelerin Bitcoin'i kabul etmesinin ise yasa dışı olduğunu söyledi.

Etiyopya merkez bankası: ''işletmelerin Bitcoin'i kabul etmesi yasa dışı''

Ayrıca NBE, 6 Haziran Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Etiyopya çıkışı Addis Standard'a göre, yasalara aykırı olmasına ve 'yasadışı' olarak değerlendirilmesine rağmen, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin kullanımının giderek yaygınlaştığını iddia etti.

Banka, ülkede kripto para birimlerine hiçbir zaman izin vermediğini özellikle vurguladı. Bunları kullananların tepkilerle karşılaşacağı konusunda da ayrıca uyardı.

Kripto kullanıcıları yansımalarla karşılaşacak

Merkez bankası, Etiyopya'da sanal para birimlerinin resmi olmayan finansal işlemlerin yanı sıra, kara para aklama planlarını yürütmek için kullanıldığına dair bir uyarı yayınladı. Kripto paranın yasadışı paranın gizlenmesi için ideal koşullar sağladığı ifade edildi.

Etiyopya'daki ilk özel radyo istasyonu olan Sheger 102.1 FM'in haberine göre banka, "halk bu yasanın yasa dışı olduğunun farkında ve onları Ulusal Banka'ya ve ilgili kolluk kuvvetlerine bildirmeye çağırıyor" ifadelerine yer verdi.

Farhan Jimale, Bitcoin'in ülke yasalarına rağmen yaygınlaştığını da kaydetti.

Etiyopya Ulusal Bankası, ticaret veya ödeme için sanal para kullanımını tanımıyor; bu nedenle banka, halkın bu tür yasa dışı işlemlerden mümkün olduğunca korunması gerektiğine inanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.