Güncel

Etohum Yatırımcı Ağı’nı Büyütüyor!

Etohum, 2008'den bu yana yürüttüğü Yatırımcı Kulübü'nü Lisanslı Yatırımcı Ağı'na dönüştürme kararı aldı.


Girişimciler ve yatırımcıların vergi muafiyeti desteği nedeniyle merakla beklediği Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği'nin Hazine Müsteşarlığı tarafından yürürlüğe sokulmasının ardından, internet girişimcilerini ve yatırımcılarını buluşturan Etohum, 2008'den bu yana yürüttüğü Yatırımcı Kulübü'nü Lisanslı Yatırımcı Ağı'na dönüştürme kararı aldı.Türkiye'deki internet ekosisteminin yaratılması ve gelişmesi adına girişimciler ile yatırımcılar için pazar yeri oluşturma hedefiyle kurulan Etohum, Hazine Müsteşarlığı'nın hazırladığı yeni yönetmelik çerçevesinde Lisanslı Yatırımcı Ağı'nı hayata geçiriyor.

2008'den bu yana Yatırımcı Kulübü'nü oluşturan 30 yatırımcı ile internet projelerine erken aşama yatırım fonu desteği veren Etohum, yeni yasal düzenlemeyle birlikte, Antalya Rixos Downtown Otel'de gerçekleştirilen Etohum "Startup Turkey" kampında ilk adımı attı ve Lisanslı Yatırımcı Ağı sıfatıyla yeni bireysel-kurumsal yatırımcıların katılımına açıldı.

1361556840_etohumlogo.jpg

Yeni yönetmelik ne diyor?

"Lisanslı Yatırımcılar", yeni yönetmelik çerçevesinde Hazine Müsteşarlığına başvuru yaptıkları takdirde, yıl içinde doğrudan lisans alabilecek. Girişimci şirkete sermaye aktarımı aşamasında devreye giren Maliye Bakanlığı ise, bu aşamada yatırımcılara vergi muafiyeti şansı tanıyacak. Bu muafiyet, ilgili yıl vergi beyannamesinde dikkate alınacak ve kullanılamayan indirimler, sonraki yıllara da yansıtılabilecek.

Ancak Hazine Müsteşarlığı, bu doğrultuda kurulacak olan yatırımcı ağları ile başlayan süreçte gelecek yıl doğrudan lisanslı kişilerin bireysel olarak yatırım yapmasına izin vermeyecek ve ancak bu ağlar üzerinden başvuranları yatırımcı olarak kabul edecek.

"Ekosistemde etik ve standartlar oluşacak"

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, "Oluşturulan yönetmelik ekseninde devlet kontrolünde gerçekleştirilecek bu uygulama ile lisanslı yatırımcı ağları, düzenli olarak yapılan yatırımlarla ilgili rapor verecek ve yatırımların Hazine Müsteşarlığı'nın çizdiği çerçeve içerisinde kalması sağlanacak. Tüm bu süreç boyunca uygulanacak kriterler, sektörde belirli standartların oluşmasını ve etik yaklaşımların yerleşmesini sağlayacak. Hedefimiz, yıl sonunda 100 yatırımcıya ulaşarak çok daha fazla girişimciye destek platformu sağlayabilmek" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.