Evde çalışanlar dikkat! Büyük tehlike altındasınız!

Pandeminin toplumlara kazandırdığı nadir olumlu şeylerden biri olan evden çalışma imkanı, sanıldığı kadar masum olmayabilir!

Evde çalışanlar dikkat! Büyük tehlike altındasınız!

Korona virüs salgını 2019 yılının sonlarına doğru hayatımıza girdi ve maalesef yakın bir zamanda da gidecek gibi görünmüyor. Her şeye alışan insanlık da, Covid-19 salgınıyla birlikte yaşamayı da öğrenmeye başladı. Bu kapsamda dönüşüm yaşayanların başında ise iş dünyası geliyor.

Birçok sektör, pandemi ile birlikte zorunlu olarak kullanmaya başlanılan evden çalışma yönteminin faydalarını görünce, bunu kalıcı olarak uygulamaya koydu. Dünyanın dört bir yanından gelen haberlere göre, evden çalışan firmaların sayısı da günden güne artmaya devam ediyor. Ancak her zaman olduğu gibi bu durumdan yararlanmak isteyen art niyetli insanlar da yok değil. Evet bildiniz siber korsanlar!

Evde çalışanlar dikkat! Büyük tehlike altındasınız!

Amerika Birleşik Devletleri temelli bir siber güvenlik firması tarafından yapılan araştırmalara göre, pandemi sürecinde evden çalışmanın artmasına bağlı olarak "Phising Attacks" yani Oltalama Saldırıları da bir hayli artış gösterdi. Özellikle kimlik bilgilerinin çalınması şeklinde ortaya çıkan bu saldırılarda, kişilerin mail, bilgisayar ve hatta kredi kartı, banka kartı gibi bilgileri bile çalınabilmektedir.

Bununla birlikte aslında bu saldırılardan korunmak için şu üç güvenlik adımını takip etmek fazlasıyla yeterli olacaktır.

Asla mailinize tanımadığınız kişilerden gelen veya tanıdığınız kişilerden ancak sizin talebiniz veya bilginiz dışında gelen linklere tıklamayın.

Sizden hızlı bir şekilde bir formu doldurmanızı, bir soruya yanıt vermenizi, bir linke tıklamanızı isteyen hiç bir maili dikkate almayın.

Bir siteye kredi kartı, kimlik bilgisi gibi bilgilerinizi vermeden, sitenin güvenlik sertifikasını en az 2 defa kontrol edin.