Güncel

Facebook aşı karşıtı içerikleri kısıtlayacak

Bilim insanlarının Avrupa'da aşılara karşı giderek artan yaygın isteksizliğin endişe verici boyutlara ulaştığını belirtmesinin ardından bir hamlede sosyal medya platformu Facebook'tan geldi. İşte detaylar...

Facebook aşı karşıtı içerikleri kısıtlayacak

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, platform üzerinde aşı karşıtlığına ilişkin içeriğin ve aşı karşıtlığıyla ilgili “yanlış bilgiler” içeren grupların reklam vermesinin yasaklanacağını duyurdu.

Facebook aşı karşıtı içerikleri kısıtlayacak

Şirketin yayınladığı açıklamaya göre Facebook alınan önlemler kapsamında, aşı karşıtlığı ile ilgili “yanlış bilgiler” paylaşan gruplar ve sayfaların sayılarının kısıtlanacağını ve platformdaki arama motorunda söz konusu hareket ile ilgili aramalarda bu grupların öneriler kısmında yer almayacağını duyurdu. Aşı karşıtlığı içeriği ayrıca, Instagram’ın Keşfet bölümünden de kaldırılacak.

Facebook açıklamasında, şirketin söz konusu yeni politikasını Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin verilerine dayandırdığı belirtildi.

25 bin vaka önlenebilir

Aşı karşıtlığı sadece Hollanda ve Belçika'da değil, bütün Avrupa genelinde ciddi bir sorun.

Belçika'da yayımlanan De Standard gazetesine göre, 2008-2015 yılları arasında Avrupa'da sadece aşıyla önlenebilecek 215 bin vaka ortaya çıktı.

Sadece bir aşıyla birçok sağlık sorunun önlenebileceğini belirten Belçikalı uzmanlar, sosyal olarak dezavantajlı gruplar ile gençler ve hamile kadınlar için ek çaba gösterilmesini öneriyor.

Yapılan araştırmalara göre, özellikle sosyal medya ile birlikte hız kazanan güvenilirlikten yoksun haberler, aşı karşıtlığının artmasında ciddi bir rol oynuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.