Güncel

Facebook isim değiştirdi yeni adı Meta oldu! Mark bizlere nedenini açıklıyor!

Facebook dün büyük bir değişim geçirdi ve yeni bir vizyon ile yola devam etme kararı aldı. Şirketin bu vizyon ile birlikte ismi de değişmiş oldu. Sizlere Facebook Connect sunumu ve isim değişikliği ile alakalı detayları aktarıyoruz.

Facebook isim değiştirdi yeni adı Meta oldu! Mark bizlere nedenini açıklıyor!

Mark Zuckerberg perşembe günü, resmi olarak Facebook'un yeni ana şirketi olan Meta'nın CEO'su ve başkanı oldu. Yeniden markalaşma adımı olarak görünen proje, sosyal medya devini Zuckerberg'in internetin geleceği olarak gördüğünü ve tamamiyle metaverse ile ilgili olduğunu açıkladı.

Zuckerberg her şeyin kontrolünü elinde tutuyor. Köklü değişimle alakalı olarak CEO bir röportajında, Google'ın 2015 yılında Alphabet adlı bir holdingin parçası olduğu zaman ayrılan kurucularının aksine, en iyi işi bırakma gibi bir planı olmadığını söyledi.

Mark Zuckerberg "BENCE TEMELDE BİR ŞİRKET OLARAK FACEBOOK'TAN İLK ÖNCE METAVERSE OLMAYA GEÇİYORUZ"

Proje, şirket içinde halihazırda gerçekleşmiş olan bir değişimi tanımakla ilgili. Zuckerberg, Snow Crash ve Ready Player One gibi bilimkurgu romanlarının sayfalarından alınan geniş, sürükleyici bir internet vizyonu olan metaverse'yi inşa etmek için milyarlarca dolar - yalnızca bu yıl en az 10 milyar dolar - harcadı.

Mark Zuckerberg, “Sanırım bir şirket olarak Facebook olmaktan, önce metaverse olmaya geçiyoruz” dedi. Ayrıntılar az olsa da, şirketin tüm sosyal uygulamalarını, Oculus Quest başlığını, Portal'ı ve gelecekteki cihazları kapsayan birleşik bir hesap sistemini tanıtılacak. Bu, Quest'i kullanmak için bir Facebook hesabına ihtiyacınız olmayacağı anlamına da geliyor.

Zuckerberg tarafından bugün şirketin yıllık Connect konferansında duyurulan Meta'nın yeniden markalaşması, altı aydan biraz daha uzun bir süre gizlice resmen başlamıştı. Projenin gizliliğiyle alakalı çalışanlar ile ayrı gizlilik anlaşmaları imzalamak zorunda kaldıklarını belirten Zuckerberg, 2012 ve 2014 yıllarında Instagram ve WhatsApp'ı satın aldığından beri şirketin markasını değiştirmeyi düşündüğünü, ancak bu yılın başlarında değişiklik yapma zamanının geldiğini fark ettiğini söyledi.

Facebook şuan için gerçek anlamda köklü bir değişikliğe gitmiş oldu. Ready Player One filmini izleyenler, filmde yer alan teknolojinin bir gün Facebook'un adımı ile gerçek hayata geçebileceğini unutmamalı.

Şirketin şuanda sanal gerçeklik gözlüğü olduğunu biliyoruz. Bu büyük değişimle birlikte sanal gerçeklik teknolojisi ilerleyen zamanlarda çok büyük öneme sahip olacaktır.

Yorumlar
Ramazan Bayraktar
Çok açıklayıcı bir yazı olmuş!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.