Güncel

Facebook ve Instagram müzik haklarını ihlal etti

Meta için yeni bir müzik ihlali davası açıldığı öğrenildi. Epidemic Sound'a göre Facebook ve Instagram'da müzik hakları ihlal ettiği belirtildi. 

Milyonlarca kullanıcı bundan etkilenebilir!

Sosyal medya devi Meta’ya yeni bir telif hakkı ihlali davası açıldı. Telifli müzikler sağlayan Epidemic Sound, Meta’nın kütüphanesindeki müziklerin yüzde 94’ünün lisanssız olduğunu iddia etti. Facebook ve Instagram platformlarında kullanılan müziklerin ihlal edildiği belirtildi.

Meta’ya müzik hırsızlığı davası açıldı


Epidemic Sound isimli bir ses/müzik firması, Meta’ya 142 milyon dolarlık telif hakkı davası açtı. Kütüphanesinde 35 binden fazla müziğe ve 90 binden fazla ses efektine sahip olan Epidemic Sound, sosyal medya devinin bu müzikler lisanssız bir şekilde kullandığını söyledi. 

Büyük oranı çalıntı

Sosyal medya devi Meta’nın müzik haklarını ihlal ettiğinin farkında bile olmadığını söyleyen lisans şirketi, Meta kütüphanesinde seslerin yüzde 94’ünün çalıntı olarak kullanıldığını belirtti.

Facebook ve Instagram sosyal medya platformlarında müzik hırsızlığı yapıldığını söyleyen Epidemic, “kasıtlı ve yüzsüzce” gerçekleştirilen bu hırsızlığı durdurmayı amaçladığını belirtti.

Açıklama yapılmadı

Epidemic, Reels dans videoları başta olmak üzere Meta platformlarındaki milyonlarca videodaki şarkıların, lisanssız kullanıldığını iddia etti. Dava dosyasına göre sadece bir günde 50 binden fazla ses efekti, 30 bin müzik ise telifsiz Instagram’a yükleniyor. Meta şirketi konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapmadı. Meta'nın hangi adımları atacağı merak konusu oldu. Bu durumun kullanıcıları nasıl etkileyeceği bilinmiyor?

Epidemic Sound, aylık 9 euroluk abonelikle içerik oluşturucularına telifli müzikleri kullanma hakkı tanıyor. Platforma abone olan kullanıcılar; bu müzikleri YouTube, Facebook, TikTok, Instagram ve Twitch’te kullanabilir.

Mark Zuckerberg ifade verecek

2018’de Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalının ardından Senato duruşmasında ifade vermişti. Duruşma sırasında Zuckerberg soruların çoğuna “ekibim size geri dönecek” şeklinde yanıt vermiş ve bu durumda çeşitli soru işaretlerine yol açmıştı. Telif hakkı ihlali davasıyla beraber bu hafta Meta zorlu bir süreç geçirdiğini söyleyebiliriz. 

Aradan geçen dört yılın ardından, Senato önünde sorulara verdiği yanıtların yetersiz olması nedeniyle Zuckerberg bir kez daha kürsüye çıkacak. Buna göre Zuckerberg 6 saat boyunca yeniden ifade vermek zorunda kalacak.

Zuckerberg’in yanı sıra, eski Facebook Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg ve Meta’nın Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Javier Olivan da ifadeye çağırılacak. Tüm ifadelerin 20 Eylül 2022 tarihine kadar alınması planlanıyor.

Yorumlar
adem
Emir
Cevapla
abdullah sezgin
GOOGLE ASİSTANI hırsız terörist sertan güçlüye yardım ve yataklık yapıyor sertangüçlünün adını tşörtünde SERTAN YAZAN BAŞKASINA YAZIYIO radyo megada bile sertana SERTAN GÜÇLÜ YAZIYOR SIRF MAHKEMENİN KAPATTIĞI sertan güçlünün sayfalarını kapatmamak için terör yolsuzlukla milyonlar kazanıyor iki defa kapatıldı açmasın ilksen güçlü ile ortaklar ona da tv açmıştı kapattırdık
Cevapla
nur sarı nurdoğan@g mail com
SERTAN GÜÇLÜ şarı beste ve şarkı sözü hırsızı bununlada kalmayıp tşörtünde SERTANYAZANADA sertan güçlü yazıyordu sayfalarını mahkeme kapattı ama google asistanı açtı kaçak açılansayfalarda SMA lı çocuklara diye para toplayıp zimmetlerine geçirdilrer sertangüçlüye google asistanını açtığı tvleri sayın kemal kılıçtaroğlu kapattı şikayetimin ertesigünü ama sayfalar yeniden terör rapleri ile doldu
Cevapla
NUR SARI
instagramda Sertan Güçlü diye biri başka SERTANIN TŞÖRTÜNDE SERTAN yazanın SEN BENİM OLMAYANIMSIN şarkısının hırsızı mahkemeden tescilli instagram sayyfaları kapatıldı terör rapleri olan biri google asistanı sayfaları açtı yolsuzluk sayfaları oldu sayfalar her gün çoğalıyor reklam için kiralanıyor googleasistanı ona ve karısına TV ler açtı kapattırdık gelibolu gazetesi çıkarttı çoook şeyler
Cevapla
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
AMERİKAN HÜKÜMETİ EPİDEMİC SOUND'A DAVA AÇSIN, EPİDEMİC SOUND DENEN YÜZSÜZ ŞİRKET KAPANSIN. MAYMUN SURATLI EPİDEMİC SOUND.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.