Meta bu sefer de İngiltere'nin radarında

Bloomberg'in haberine göre, Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi, ülkenin antitröst gözlemcisine Meta'yı Giphy'yi satmaya zorlama kararını gözden geçirmesini emretti.

Meta bu sefer de İngiltere'nin radarında

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) sözcüsü çıkışa verdiği demeçte, ajansın süreci üç ay içinde tamamlamayı umduğunu ekleyerek, "Bu bulgu ışığında kararımızı yeniden gözden geçirmeyi kabul ettik" dedi.

The Verge'in belirttiği üzere, karar Meta'nın CMA'ya karşı temyizini büyük ölçüde kaybetmesinden sonra geldi. Mahkeme, ajansın şirkete karşı yönelttiği altı iddianın beşinde gözlemcinin yanında yer aldı. Ancak, Meta'nın lehine giden bir kararda mahkeme, CMA'nın Snapchat'in Gfycat'i satın alması konusunda şirketi gerektiği gibi bilgilendirmediğini ve dolayısıyla savunmasını baltaladığını söyledi. Şimdi, CMA sadece kararını yeniden gözden geçirmekle kalmamalı, aynı zamanda Meta'nın raporunun düzeltilmemiş bir versiyonu hakkında yorum yapmasına da izin vermeli.

Meta bu sefer de İngiltere'nin radarında

Meta'nın 315 milyon dolarlık Giphy satın alması, şirketin Mayıs 2020'de anlaşmayı açıklamasından kısa bir süre sonra CMA'nın dikkatini çekti. Duyurudan bir ay sonra, gözlemci satın alma işlemini araştırmaya başladı. Ağustos 2021'e kadar, Meta'nın Giphy'nin sahipliğinin, şirketin TikTok ve Snapchat gibi rakiplerinin Giphy'nin GIF kitaplığına erişmesini engellemesine izin verebileceğine hükmetti. Meta karar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirket daha önce Giphy'nin Birleşik Krallık'ta herhangi bir faaliyeti olmadığı için CMA'nın kendi yetki alanı dışında hareket ettiğini iddia etmişti.

Şirket, Rekabet Temyiz Mahkemesi'nin ilk kararından sonra yaptığı açıklamada, "Bugünkü karar, CMA'nın soruşturmasına yaklaşımının 'savunması zor' olduğunu ve 'Kararın tamamını baltaladığını' ortaya koydu. Bu ciddi süreç kusurlarının nasıl olduğunu anlamak için sabırsızlanıyoruz. Yatırımımızın, onu kullanan milyonlarca insan, işletme ve ortak için GIPHY ürününü geliştireceğine kesinlikle inanıyoruz.” dedi.