Facebook'tan intihar butonu

Facebook bir süredir söylemde olan beklenen uyarı sitemini ABD'de hayata geçirdi. Uyarı sisteminin amacı intihar düşüncesinde olan kullanıcılarını bu fikrinden vazgeçirmek.

Facebook'tan intihar butonu

Facebook, intihar vakalarını önleye bilmek için bir süredir planladığı projesini, ABD'de kullanıcılarının hizmetine sundu. İntihara meyilli kullanıcılar artık intiharları önlemek için kurulmuş ulusal yardım örgütü "National Suicide Prevention Lifeline" ile Facebook üzerinden irtibata geçebilecek ve sohbet sistemi vasıtasıyla bir danışman ile anında konuşup yardım alabilecek.

1324829142_ortaaaa.jpg

Facebook intihar uyarısı butonu

Facebook konuya ilişkin bir önlem daha aldı. Bir Facebook kullanıcısı platformlarda gezinirken intihar düşüncesi taşıyan bir mesajla karşılaştığında, bir butonla Facebook yetkilileriyle irtibata geçip uyarıda bulunula bilecek.İntihar düşüncesi taşıyan kullanıcı ise kendisini güvenli ve gizli bir konuşma olanağı ağlayan yetkili çağrı merkezini aramaya teşvik eden bir e-posta alacak. Facebook'tan yapılan açıklamada hizmetin amacının sıkıntıda olan bir insana hızlı bir şekilde yardım etmek olduğu belirtiliyor.