Güncel

Facebook’un serveti ve belirsizliği verilerde gizli

Bu bahar halka arz edilmesi beklenen Facebook için bir belirsizlik bulutu tüm dünyada dolaşıyor.

Facebook’un serveti ve belirsizliği verilerde gizli

Facebook bu günlerde en büyük muamma. Dünyanın en büyük sosyal ağı ve onun 845 milyon kullanıcılarından topladığı verileri nasıl işleyeceğini dünya çapında tüketiciler mahkemeler ve kanun düzenleyicilerin yoğun bir incelemesi ile karşı karşıya. Ancak halka arz için hazırlanan bir şirket olarak Facebook, kar amacıyla bu verileri kullanmak için yeni yollar bulmak için baskı altında.

1330327220_facebook-para.png

En yoğun inceleme Avrupa'da yer almakta. Facebook'un kişisel verilerin paylaşımı konusunda çok ileri gittiğini düşünen yetkilerin ve kurumların sayısı gittikçe büyüyor. Facebook kullanıcı verilerinin kullanılması konusunda Avrupa Birliği çapında alınacak ters bir karar Facebook'u AB reklam pazarının dışına atabilir.

1330327237_facebook-moneyorig.png

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Facebook'un web genelinde kullanıcılarını izlemesi sebebiyle bu şirketi suçluyorlar ve süren davalarda hükümet denetimleri karşı karşıya kalıyor. Hatta Beyaz Saray geçen hafta bu kavgaya dahil oldu ve web şirketlerinden, kullanıcılarına kişisel verilerin nasıl kullanıldığı da söylemesi gerektiğine dair açıklama istedi.

Bu baharda halka arzı beklenen Facebook için bir belirsizlik bulutu dünyada dolaşıyor. Reklam etkisi, Facebook'un en büyük başarısı, aynı zamanda onun en büyük sorun kaynağı olarak görünüyor. Eleştirmenlerin gözünden kaçan ya da görmezden geldikleri bir hususu da atlamamak gerekiyor. Facebook, kullanıcılarının büyük bir birçoğunu gönüllü olarak kendileri hakkında bilgilerini paylaşmak için üyelerini ikna etti gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.