Güncel

Öğrencilere klavyeli bilgisayar dağıtılacak

Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet yerine 2si1 arada bilgisayar dağıtımı yapılacak. Bu tip klavyeli bilgisayarlar ilk olarak 5 ve 9. sınıf öğrencilerine verilecek.

Öğrencilere klavyeli bilgisayar dağıtılacak

2011 yılında hayata geçirilen FATİH (Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekatı) Projesi kapsamında bugüne kadar okullara 432 bin 288 adet akıllı tahta ve öğrencilere 1 milyon 438 bin adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Proje 2018-2109 eğitim ve öğretim yılında yeni düzenlemelerle geliyor. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 2 milyon 700 bin bilgisayarın 5’inci ve 9’uncu sınıflara, yaklaşık 200 bin bilgisayarın ise öğretmenlere dağıtılması bekleniyor.

FATİH projesinde klavyeli bilgisayar verilecek

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni dönemde FATİH Projesi'nin geleceği ile bazı bilgiler paylaştı. İşte bakanın konuyla ilgili açıklamaları: FATİH Projesi’yle 430 binin üzerinde sınıfımızı donattık. 1 milyon 400 binin üzerinde tablet bilgisayarımızı öğrencilerimize dağıttık. 21’inci yüzyılın dili kodlama. Klavyeli bilgisayar dağıtımını 5 ve 9’uncu sınıflardan başlatacağız. Mevzuat, yönetmelik eksiklikleri vardı, tamamladık. Hukuki altyapı tamamlandı. Teklifler de alınmıştı. Altı bölgeden üç GSM operatöründen teklif alarak her öğrenci başına en iyi hizmeti kim verebilir diye bir görüşme yapılarak, hizmete başlayacağız. Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz."

Klavyeli bilgisayar ilk  kez verilmiyor 

Proje kapsamında olmasa da geçmişte bazı belediyeler kendi görev sınırlarındaki şehirlerde klavyeli bilgisayar (2si1 arada) dağıtımı yapmıştı. Genelde Intel Atom işlemcili düşük güçlü bu bilgisayarlar kodlama, ders işleme gibi faaliyetler için kullanılabiliyordu. Ancak FATİH Projesi kapsamında bu tarz bilgisayarların ülke genelinde dağıtımı ilk kez yapılacak.

Yorumlar
sefser
yasasin ihalenin kazanin yine akilli cakma tahtalarda ve tabletlerde oldugu gibi xxxorlu gurubu olur. ne ogretmenler ne ogrenciler verilen urunleri kullanamazlar nasil kullanacaklarini ne yapacaklarini bilmezler hatta bazilari kendi baslarina urunleri cozer kullanmak ister AMMA urunler bildigin cop oldugu ICÜN surekli ariza ve sorun cikarir hatta yapmasi gereken islemleri yapmaz.Devletimüz cook yasa....
Cevapla
Ufuk
Valla ilk FATİH projesi başladığında da ilk 9. sınıfa verilecekti. Tabi ben o zaman 8. sınıftaydım. Seneye başlanacak denildi ve bana da verilecekti, ama verilmedi.(Pilot okullar seçildi ama 3-5 okuldu) Ben şu anda üniversite 3. sınıfı bitirdim ve bizim okula hala daha verilecek. Yani demem o ki bu işte yaş, tamam proje güzel ve mantıklı ama sonuçta ithal alınca PC yi kurdan dolayı zorlanıyoruz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.