Güncel

FED açıklaması kripto paralara darbe indirdi

Fed Başkanı Powell'ın beklenenden açıklamalarının ardından kripto paralar sert etkilendi. Öncü kripto para birimi Bitcoin günlük yüzde 4.5 değer kaybederek 36.000 doların altına geriledi. .

FED açıklaması kripto paralara darbe indirdi

Uzun süredir merakla beklenen Fed faiz kararı dün akşam açıklandı. 2022 yılının ilk faiz kararında faizde değişikliğe gitmeyen Fed, faiz seviyelerini sabit tuttu.

Ancak faiz açıklamasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları etki yarattı. Başkan Powell mart ayında faiz artırımına gitme niyetinde olduklarını ve varlık alımlarını sonlandırmanın zamanının geldiğini belirtti. Bu açıklamalardan sonra kripto paralarda düşüş yaşandı.

FED açıklaması kripto paralara darbe indirdi

FED açıklaması kripto paralara darbe indirdi - Resim : 1

Beklenenden daha şahin bulunan bu açıklamalardan önce Bitcoin 38.000 doların üzerindeydi. Bu sabah itibarıyla ise 35.980 dolara düştü. Bitcoin'deki günlük düşüş yüzde 4.5'i buldu. Benzer şekilde Ethereum da yüzde 3.5 değer kaybederek 2.395 dolara geriledi.

Bu seviyeler Bitcoin için rekor düşüş seviyesi diyebiliriz. Öncü kripto para birimi 2022 yılında rekor seviyelere ulaşmıştı. Bundan sonra 100.000'a gideceği iddiaları dolanırken Bitcoin'de sert bir düşüş yaşandı ve şu anda 34 binleri konuşur olduk. Fed'in açıklamaları küresel piyasalar anlamında oldukça fazla önem taşıyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da 2022 yılının ilk faiz açıklamasında faizi sabit tutacaklarını söylemişti. Benzer şekilde Fed de şu an için faizi sabit tutacaklarını duyurdu. Ancak Mart ayında faiz artırımı yapmaları piyasaları tekrar etkileyecektir. O zamana kadar Bitcoin yukarı yönlü kırılma yapma talebinde bulunabilir. Ancak tabi ki net olarak kestirmek mümkün değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.