Güncel

Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak!

ABD’li otomobil üreticisi Ford Motor Co. şirket içi yeniden yapılanma sebebi ile, dünya genelinde beyaz yakalı personelinin yüzde 10’unu işten çıkaracağını açıkladı.

Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak!

Otomobil devi Ford, yeniden yapılanmaya giderek global otomotiv dünyasını derinden etkilenmeye devam ediyor. Associated Press'in haberine göre Ford, dünya çapındaki tüm işçilerine gönderdiği bir e-posta ile 21 Mayıs'tan itibaren yenilenme sürecinin ikinci adımına geçileceğini açıklamış. Mavi Oval'in üzerinde durduğu "yeni adım", 7000 beyaz yakalı işçinin işten çıkarılması olacak. Bu rakam firmanın tüm çalışanlarının % 10'una tekabül ediyor.

Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak!

Ford, dün itibari ile (21 Mayıs Salı 2019) dünya çapında maaşlı çalışanları arasından 7000 kişiyi işten çıkarmaya başladı. Şirket bu hamleyle, yılda 600 milyon Dolar kar elde etmeyi amaçlıyor. İşten çıkarma işleminin Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor. İşten çıkarmaların 2400 tanesi Kuzey Amerika’da yapılacak, 1500 pozisyonda ise anlaşarak iş bitimine gidilmesi amaçlanıyor.

Şirket CEO’su Jim Hackett’in Pazartesi gönderdiği bir mektupta belirttiği üzere bu hamle, şirket içi bürokratik yükü hafifletmek ve yönetim yapısını düzleştirmek adına yapılıyor. Böylelikle masraflar da azalmış olacak.

Şirket içi yeniden yapılanma süreci sebebiyle Ford, birkaç aydır zaman zaman toplu işten çıkarmalar yapıyordu. Şirketin geçtiğimiz yıl, satışlarını artırma ve elektrikli otomobillere odaklanarak daha modern araçlar üretme amacı ile yeniden yapılanma işlemlerine 11 milyar dolar harcadığı biliniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.