Formula 1'den büyük yenilik! Kimse beklemiyordu

Formula 1, operasyonlarının 2030 yılına kadar net sıfır karbon ayak izine sahip olmasını sağlamaya çalışıyor.

Formula 1'den büyük yenilik! Kimse beklemiyordu

Planın önemli bir parçası yarış arabalarında %100 sürdürülebilir yakıt kullanmak. Organizasyon, 2026'ya kadar bunu başarmanın  programa uygun olduğunu söylüyor.

Şu anda F1 araçlarında kullanım için tamamen sürdürülebilir bir yakıt geliştiriyor ve bunun çoğu yol aracında da kullanabileceğini iddia ediyor. Bu sezon F1 otomobilleri, tamamen yenilenebilir olduğu söylenen %10 etanol içeren E10 yakıtı kullanıyor. Sadece birkaç yıl içinde %10 yenilenebilir yakıttan tamamen sürdürülebilir bir versiyona geçmek zor olsa da, F1 liderleri bu hedefe ulaşabileceklerinden eminler.

Formula 1'den büyük yenilik! Kimse beklemiyordu

F1 motor sporları genel müdürü Ross Brawn yaptığı açıklamada, "Karbon çemberinin tamamen nötr olduğu bir E yakıtı üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle bu yakıtı üretmek için kullanılan karbon, içten yanmalı motordan yayılan karbonla aynı miktarda. Bu, motorların atmosferdeki karbondioksit zararlı hiçbir şey salmayacağı anlamına geliyor.” dedi. Brawn ayrıca, yakıtı daha geniş bir şekilde kullanılabilir hale getirmenin, özellikle elektrikli araçlara geçişin uzun süre mümkün olmayacağı alanlarda, dünya genelinde emisyonların azaltılmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

%100 sürdürülebilir yakıt projesine liderlik eden F1'in teknik direktörü Pat Symonds, motor sporlarının 2026 hedefini karşılamak için hala iyi durumda olduğunu söyledi. Symonds, "Aramco ile çalışıyoruz ve şu anda 39 yedek yakıt karışımını test ettik" dedi. "Bu, sürdürülebilir bir yakıtta kullanabileceğiniz farklı karışım türlerinin etkilerini anlamamıza yardımcı oldu. Bunları tek silindirli bir Formula 1 güç ünitesinde test ediyoruz, bu yüzden temsili testler - ve bence bu, ilerlememizi hızlandırmaya yardımcı oldu."