iPhone 14'ün kullanacağı işlemcisi hakkında önemli iddialar!

Apple, iPhone 14 serisinde kullanacağı işlemcisi A16 önceki nesillere kıyasla daha hızlı işlemci ve grafik gücü sunacak. Apple bu işlemciyi sadece amiral gemisi modellerinde kullanacak. İşte detaylar.

iPhone 14'ün kullanacağı işlemcisi hakkında önemli iddialar!

Apple'ın yeni nesil cihazlarının tanıtıldığı Eylül ayında düşük seviyeli ve amiral gemisi iPhone'lar arasındaki çizgiyi daha da ayırması bekleniyor. Çoğu kişi, Apple'ın bunu A16 SoC'sini yeni gelecek iPhone'ların amiral gemisi modelleri için kullanacağı, diğer düşük seviyeli modellerin ise iPhone 13 ailesinden A15 işlemciyle geleceğini gösteriyor.

Macworld'den Jason Cross geçtiğimiz günlerde A16'dan ne tür bir performans bekleyebileceğimizi denemek ve tahmin etmek için geçmiş iyileştirmeler de dahil olmak üzere geniş bir araştırma yaptı. Söylentiye göre genel fikir birliği, Apple'ın A16'yı tıpkı kendisinden önceki A15 ve A14'te olduğu gibi 5nm'lik bir süreçte üreteceğini gösteriyor.

Apple amiral gemisi modellerinde yeni işlemci kullanacak

Yeni A16 işlemcisi, muhtemelen TSMC'nin yalnızca hafif bir performans ve verimlilik artışı sağlayacak olan üçüncü nesil 5nm sürecini kullanacak. Apple, 3nm işlem üzerine kurulu bir çip getirdiğinde performans ve verimlilikte çok daha önemli bir sıçrama gerçekleştirebilecek, ancak bunun yeni gelecek olan iPhone 14 lansmanına hazır olması beklenmiyor. Cross, A16'nın 20 milyara kadar transistör barındırabileceğine inanıyor ve bunların çoğu makine öğrenimi için Neural Engine'e, görüntü sinyali işlemcisine (ISP) ve video kodlayıcılara/kod çözücülere güç sağlamak için kullanılacak.

İşte iPhone 14 işlemcisi hakkında netleşen detaylar!

iPhone 14 Pro'nun, ISP'ye daha geniş ve daha hızlı veri yolları gerektiren yeni bir 48MP kameraya sahip olduğu söyleniyor. A16, büyük olasılıkla dört yüksek verimli çekirdeğin yanı sıra iki performans çekirdeğinin aynı çekirdek yapılandırmasına bağlı kalacak. Cross ayrıca Apple'ın bu yıl LPDDR5 bellek teknolojisini uygulamasını bekliyor; bu, şüphesiz bellek bant genişliğini artıracak bir hareket olacak. LPDDR4x'ten LPDDR5'e geçmek, bellek bant genişliğini yüzde 50'ye kadar artırabilir.

Diğer birkaç ince ayrıntı ise, A16'nın önceki modele göre yüzde 15'e varan performans artışı sağlayacağı düşünülüyor. GPU tarafında ise, Apple'ın A16'da beş veya belki altı GPU çekirdeğine gideceğine inanılıyor. Yine, diğer mimari iyileştirmeler ve LPDDR5 belleğe geçiş, grafik performansını daha da yukarılara çıkaracaktır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, GPU tarafında geçen yılki A15'e kıyasla yüzde 30'a varan bir performans artışı görebiliriz. Son olarak Cross, iPhone 14 Pro'nun uzun süredir söylentilere göre kendi üretimi olan 5G modemi yerine Qualcomm'un Snapdragon X65 modemini kullanacağını düşünüyor. Geçen yılki iPhone 13 Pro, Snapdragon X60 5G yongasıyla donatılmıştı; X65, X60'taki 7.5Gbit/sn'ye kıyasla 10Gbit/s'ye kadar en yüksek indirme hızları sunuyor.