Güncel

Fotoğraflarınızı yedekleyin! Google Fotoğraflar paralı oluyor!

Yıllardır hiç bir ücret talep etmeden fotoğraflarımızı ve videolarımızı depolamamıza izin veren Google Fotoğraflar paralı oluyor.

Fotoğraflarınızı yedekleyin! Google Fotoğraflar paralı oluyor!

28 Mayıs 2015 tarihinden beri kullanıcılarından hiç bir ücret talep etmeden fotoğraflarımızı ve videolarımızı depolayabilmemize olanak tanıyan Google Fotoğraflar, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren ücretli olacak.

2020'nin Kasım ayında Google, Google Fotoğraflar hizmetinin 1 Haziran 2021 itibariyle "yüksek kalitede" fotoğraflar için sınırsız bir şekilde kullanılamayacağını duyurmuş, depolama alanının ise hesap başına 15GB ile sınırlandırılacağını duyurmuştu.

Peki fotoğraflarımıza ne olacak?

En başta şunu belirtmek gerekiyor, yeni uygulanacak olan sınırlamaların hiç birinden eski fotoğraf ve videolarınız etkilenmeyecek, yani 1 Haziran gelmeden önce bütün fotoğraflarınızı Google Fotoğraflara yüklemeniz sizin yararınıza olabilir.

Gelelim 1 Haziran 2021'den sonra uygulanacak olan yeni düzenlemeye; bundan öncesinde "yüksek kaliteli görüntüler" için uygulanan 15GB kotası bundan sonra düşük kaliteyle kaydettiğiniz fotoğraflarınız ve videolarınız için uygulanacak. Bu durum kulağa pek hoş gelmese de Google'ın iddiası bu 15GB kapasiteli alanı kullanıcıların %80'e yakınının 3 yıl içerisinde dolduramayacağı yönünde.

Google fotoğraflar

Fiyatı:

Yüksek kalitede görüntülerini Google Fotoğraflara yedeklemek isteyen kullanıcıların Google One programına abone olması gerekiyor. Google, abonelik ücreti olarak 100GB için ayda 1.99 dolar (yılda 19.99 dolar) para talep ediyor. 

Her ne kadar ülkemizde satışı olmasa bile şunu belirtmekte fayda var, eğer Google Pixel 2 veya daha üzeri bir Google telefonuna sahipseniz bu ücretlendirmeye tabi tutulmadan Google Fotoğrafları "sınırsız" bir şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu yeni uygulama kapsamında para ödemek istemiyorsanız bütün fotoğraflarınızı 1 Haziran'dan önce Google Fotoğraflara yedeklemenizi veya Google Fotoğraflardaki bütün fotoğraflarınızı cihazınıza yüklemenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar
Kazım
Kulak arkası?
Cevapla
Bill
Google One Türkiye'de 100gb 5.79₺
Cevapla
Özkan
Yandex disk kullanın süper
Cevapla
Coşkun
En güzeli gidin bir tane synology nas cihazı alın ama 2 hdd olsun. Foto ve video ne varsa yedeklesin. Ben öyle yaptım çok memnunum. 2 tane de güvenlik kamerası taktım. Bir kere para veriyorsun senin oluyor. Boşverin abone olmayin.
Cevapla
Erol
Sistem alıstir, sonra yerlestir. Senelik suanki kur ile 160 lira hic normal degil
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.