Güncel

İstanbullular dikkat! Çin'in fırlattığı roket İstanbul'a düşebilir!

Uzay ile çok içli dışlı olan Amerika'nın rakibi Çin'in uzaya gönderdiği roket kontrolden çıktı, İstanbul'a düşebilir.

İstanbullular dikkat! Çin'in fırlattığı roket İstanbul'a düşebilir!

1956 yılından beri uzay ile ilgili çalışmalar yapan, uzaya ilk uydusunu ise 1970 yılında fırlatan Çin'in 29 Nisan 2021 günü havalanan roketi kontrolden çıktı.

Çin'in Hainan eyaletindeki Wenchang şehrinden fırlatılan Long March 5B (Uzun Yürüyüş) isimli roketin kontrolünü kaybettiği ve kontrolsüz bir şekilde çakılacağı açıklandı.

Long March 5B'yi tanıyalım:

Tianhe uzay istasyonunun kurulumu için fırlatılan bu roket, uzay istasyonunun ilk modülünü üzerinde taşıyordu. Saniyede 4 mil (yaklaşık 6.43km) kat edebilen bu roket toplamda 33 metre uzunluğunda ve 21.000 kg (21 ton kg) ağırlığa sahip. Bu arada "bir saniyede 6.43 km giden bir araç saatte kaç km hızla gidebilir?" sorusunu soruyorsanız hemen yanıtlayalım; yaklaşık 27.000km/saat. Ayrıca roket yerden 300km daha yukarıda.

Çin'den fırlatılan roket

Bundan birkaç gün öncesinde Fildişi Sahiline Long March 5B'den düşen bazı parçaları hatırlatan Gökbilimci Jonathon McDowell'in yaptığı açıklama şu şekilde; 

"İnsanların önlem alması gerektiğini düşünmüyorum. Bu olaydan hasar almanız veya bu cismin size çarpması riski oldukça düşüktür. Kısacası bu olaydan ötürü uykularınız kaçmasın, endişelenecek çok daha büyük şeyler var"

McDowell her ne kadar bu açıklamayı yapmış olsa bile kontrolden çıkan bir ve bir saat içerisinde 27.000km yol yapabilen bir roketin tabii ki de şehirlere, köylere veya kasabalara düşme ihtimali oldukça yüksek.

Çin, ABD ve Rusya'dan sonra uzay yarışında atağa geçip "uzayın lideri" konumuna gelmek istiyor.

Yorumlar
Ahmet
Eren kardeşim haberi yapmışsın ama, umarım senin kafana düşmez o mekik. Zira İstanbul özelinde ne özelliği var bu haberin ben onu anlamadım. İstanbul' da bir mıknatıs mı var da özel olarak bu mekiği çekecek kendine. Hani Türkiye'ye de düşebillir yazsan ya da birimizin kafamıza da çakılabilir yazsan anlarım da...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.