Güncel

Foxconn'dan bir intihar haberi daha!

İntihar eden işçileri ile meşhur fabrikadan bir intihar haberi daha geldi.

Foxconn'dan bir intihar haberi daha!

Apple'ın Çin'deki Foxconn fabrikası genelde işçilerinin intihar girişimleri ile biliniyor. Şimdi tekrar böyle bir haberle karşınızdayız. iPad ve iPhone üreticisi Foxconn'da 23 yaşındaki bir işçi oturduğu apartmanın çatısından kendisini atarak intihar etti.

Foxconn daha öncede işçi intiharlarıyla dünyanın tepkisini çekmiş ve denetim ekipleri üst üste fabrikayı ziyaret etmişti. Şirket ABD ile işçilerin çalışma şartlarının iyileştirmesi konusunda anlaşmaya varmıştı ve bu anlaşmadan sonra meydana gelen ilk intihar girişimi oldu.

Çin'deki dev tesislerinde yıllardır, onlarca intihar ve intihar girişimi vakası yaşanan Tayvan firması Foxconn, Apple, Hewlett Packard ve Sony gibi şirketlere bilgisayar, bilgisayar oyunları ve cep telefonları üretimi yapıyor.

iPhone, iPad, Amazon'un Kindle tableti, Sony'nin PlayStation 3 ve Microsoft'un Xbox 360 oyun konsolunuda üreten Foxconn fabrikasında 1.2 milyon kişi çalışıyor.

Foxconn'un CEO'su Terry Gou, yaptığı açıklamada; Apple ile işbirliği yapacaklarını ve çalışma şartlarında iyileştirme yapacaklarını söylemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.