Güncel

FTTH forum, Turkcell Superonline'ın katkılarıyla İstanbul'da!

İstanbul, fiber teknolojilerin tartışılacağı FTTH Forum’a Turkcell Superonline’nın katkılarıyla ikinci kez ev sahipliği yapıyor


Online dünya ile bir şekilde bağlantısı bulunan herkes için hızlı ve kaliteli internet bağlantısı giderek olmazsa olmaz haline geliyor. Özellikle internet üzerinden uygulama ve hizmetlerin hayatın her alanında çok daha yoğun olarak yer alacağı düşünüldüğünde, bu yoğun trafiği taşıyacak potansiyele sahip fiber altyapının önemi giderek daha çok ortaya çıkıyor.

IT ve telekomünikasyon konferansları konusunda uzman Portekiz merkezli Hansecom tarafından düzenlenen ve fiber optik altyapı konusunda EMEA bölgesinin en önemli konferansı olan FTTH Forum 2013, Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığında ikinci kez İstanbul’da düzenleniyor.

Forum öncesinde Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ve Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen sorularımızı yanıtladı:

1381151509_murat-erkan.jpg

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan:

  • Fiber internete çok erken bir dönemde yatırım yapmaya başladınız. Fiberin hem Türkiye hem Turkcell Superonline için önemi nedir?

2008 yılında fiber internet yatırımlarına başladığımızda, dünya için de yeni bir teknolojiyi ülkemize kazandırmış olduk. Bu kararı vermemizde, geleceğin bu teknolojide yattığı öngörüsü rol oynadı ve şimdi geldiğimiz nokta yanılmadığımızı gösteriyor. Nitekim Türkiye’nin 2023 hedeflerinde 14 milyon eve fiber erişim hedeflemesi  vizyonumuzun doğruluğunu kanıtlıyor. Bugün 75 ile değen ve 32 bin kilometreye ulaşan fiber optik altyapımız, ışık hızında interneti  1,5 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar götürüyor. Bu hız, akıllı evler ve daha da önemlisi akıllı şehirlerin gerçeğe dönüştürülmesinde kilit öneme sahip. Biz gelecekte günlük hayatımızı şekillendirecek ve kolaylaştıracak altyapının FTTH konsepti içerisinde yattığına inanıyoruz. Bu nedenle fiber internet pazarının da lideri olarak, fiberin faydalarını en doğru şekilde anlatmayı hedefleyen bu foruma stratejik ortak olarak destek sunuyoruz.

  • Fiber internetin günlük yaşantımızdaki somut yansımalarını nerede görebiliriz?

Bu konuda akıllı şehir uygulamalarının altını çizmek gerekir. Bu konseptin temelinde akıllı evlere entegre belediye hizmetleri, sürekli online esnaf topluluğu, otomatik sayaç okuma, online şehir güvenlik sistemleri, bilgilendirme kioskları, video gözlem, dijital tabelalar, coğrafi bilgi sistemine entegre adresleme, anlık pozisyona göre hizmet önerme, akıllı toplu taşıma sistemi entegrasyonu gibi uygulamalar bulunuyor. Eve kadar fiber internet erişiminde öncü rol üstlenen operatör olarak sunduğumuz altyapı ile belediyelerin altyapı harcaması yapmadan dijital kentler oluşturmasına olanak sağlıyoruz. İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir, Gaziantep gibi pek çok belediye ile belediye birimleri arası iletişim sistemleri, kent güvenlik yönetim sistemleri gibi konularda işbirliklerimiz mevcut.

  • Şu anda Türkiye’de fiber internet kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

BTK’nın 2013 yılı ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerini içeren raporuna göre Türkiye’nin fiber abone sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 83,3 artışla 860 bin kişiye ulaşmış görünüyor. Fiber abone sayısı da 500 bine ulaşan Turkcell Superonline pazarın lideri konumunda bulunuyor. Yine aynı rapora göre sabit genişbant aboneleri içinde fiberin payı her geçen yıl artarak, yüzde 10,7’ye çıkmış.

1381151560_1352378709muraterkanaarondeacon.jpg

Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen:

  • FTTH Forum’un geçmişi hakkında bilgi verebilir misiniz?

FTTH Forumu ilk olarak, 2008 yılında, Lizbon’da gerçekleştirdik. Bu tarih, fiber teknolojinin henüz çok yeni olduğu bir döneme denk geliyor. Daha sonra Barselona ve Budapeşte’deki konferansların ardından geçen yıl ilk kez İstanbul’a geldik. Bir sene içerisinde fiber abonelerinin sayısının iki kat artış gösterdiği bir ülkeden ikinci kez bir forum düzenlemenin doğru olduğuna inanarak FTTH Forum 2013’ü de İstanbul’da gerçekleştirmeye karar verdik. Geçen seneki etkinliğimiz çok olumlu geri bildirimler almıştı. Biz de konunun uzmanlarını, yatırımcılarını, analistlerini yeniden İstanbul’da bir araya getirmek istedik. Foruma ilişkin ayrıntılı bilgiler www.ftthforum.net adresinde yer alıyor.

  • FTTH Forum’da bu yıl da stratejik ortağını olan Turkcell Superonline ile işbirliğinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fiber internetin gelecek açısından önemini iyi bilen ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen FTTH operatörlerinden olan Turkcell Superonline, böyle bir işbirliği önerisiyle kendilerine gittiğimizde tereddüt etmeden birlikte çalışmayı kabul etti. Özellikle Türkiye’deki fiber gündemine hakim oldukları için Superonline’nın desteğini almaktan mutluluk duyduk. Forumun bu seneki konu başlıkları neler olacak?

Konferansta FTTH Council Europe’un sektöre ilişkin raporlarını hazırlayan IDATE’nin yanı sıra Ventura Team, Detecon gibi dünyaca ünlü danışmanlık şirketlerinden temsilcilerin ufuk açıcı sunumları yer alacak. Redmill Communications’tan Guy Redmill’in yönetimindeki panelde ise, FTTH konusundaki öncelikler ve yeni nesil teknolojiler tartışılacak. Ayrıca bu yılki forumda odak konularımızdan biri “akıllı şehirler” olacak. Ayrıca sektör liderleri önümüzdeki döneme ilişkin öncelikler, odak alanları ve yeni teknolojilere ilişkin görüşlerini paylaşacaklar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.