Galaxy Note 7 içindeki bombaları Samsung kendi üretmiş

Galaxy Note 7 içindeki sorunlu piller, Samsung'un kendi üretimi çıktı.

Galaxy Note 7 içindeki bombaları Samsung kendi üretmiş

Son günlerde, Samsung’un yakın zamanda tanıttığı Galaxy Note 7 telefonlarını, pil sorunları nedeniyle geri çağırması gündemden düşmüyor. Ancak Samsung için daha utanç verici bir gerçek daha ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre yüksek özellikli phablet telefonun patlamalarına sebep olan pilin sorumlusu bir tedarikçi değil. Bu sorunlu pilleri Güney Koreli şirketin kendisi üretmiş.

Bir numaralı akıllı telefon üreticisi Samsung, başlatılan teslim sürecinden sonra pil sorunları nedeniyle Galaxy Note 7 birimlerini geri çağırdı ve hatalı pil ile tüm ekipmanı değiştirmek zorunda kalacak. Şaşırtıcı olan şey ise Samsung iştiraki olan Samsung SDI’nin arızalı pillerin büyük bir kısmından sorumlu olması.

1473157089_samsung-sdi.jpg

Kore Herald gazetesinin haberine göre, Galaxy Note 7’de kullanılan pillerin yüzde 70’i Samsung tarafından üretilmiş. Kalan birimleri ise ATL üretiyor. Önümüzdeki günlerde tedarikçiler önemli ölçüde üretimi arttıracak. Çünkü en azından sorunlar giderilene kadar Samsung kendi üretimini geçici olarak askıya alacak.

Samsung’un bu hatası şirkete 1 milyar dolara yakın bir maliyete mal olacak. Kore Yatırım ve Menkul analisti Lee Seung-Hyuck, sadece Samsung SDI biriminin üçüncü çeyrekte 16 milyon dolar zarar getirebileceğini söylüyor.