Güncel

Geleceği Yazanlar ile Türkiye’nin geleceğine yatırım

Geçtiğimiz ay ilk yerli akıllı cep telefonu T40’ı tanıtan Turkcell, bu kez de Geleceği yazanlar projesi ile yerli mobil uygulama seferberliğini başlatıyor.

Geleceği Yazanlar ile Türkiye’nin geleceğine yatırım

"Gelecek Mobilde" diyen Turkcell, gençleri eğitecek

Mobil uygulama pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. 2013 yılında global ölçekte 25 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen pazar, 2017 yılında 90 milyar dolar büyüklüğü geçmiş olacak. AppStore ve Google Play uygulama mağazalarından indirilen uygulama sayısı ise 50 milyarı aşmış durumda. Hal böyle olunca mobil uygulama pazarından daha fazla pay almak isteyen ülkelerde, bu alana yönelik yatırımların da arttığını görüyoruz.

Türkiye’nin mobil uygulama karnesi henüz istenilen seviyelerde değil. Küresel Rekabet Gücü Endeksi'nde Türkiye şu anda 20. sırada. 5 sene sonrasındaki öngörü 16. sıraya yükseleceğimiz yönünde. İhracat rakamlarına baktığımızda bilişimin aldığı payın yüzde 1,9 olduğunu görüyoruz. Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde bu oranın yüzde 20'lerin üzerinde olduğunu düşünürsek, ihracat rakamları içerisinde bilişimin aldığı payı artırmak için yazılım sektörüne, özellikle son yıllarda mobil cihazların yaygınlaşması ile mobil uygulama geliştirme alanına yatırım yapmamız gerektiğini çok net görebiliyoruz.

İşte bu yatırımlardan belki de en önemlisini Geleceği Yazanlar projesi ile Turkcell başlatıyor. Projenin en önemli özelliklerinden birisi sadece iOS, Android veya Windows Phone işletim sistemlerinden birisi için değil, tüm bu platformlar için uygulama geliştirmek isteyen herkese kaynak sunuyor olması. Bu yönüyle dünyadaki diğer örneklerinden farklılaşan Geleceği Yazanlar, hangi platform için uygulama geliştirirse geliştirsin, mobil uygulama geliştirmek isteyen herkesin faydalanabileceği kaynaklar sunuyor.

 1379619477_gy.png

13 bin satır kod örneği

Temelleri yaklaşık bir yıl önce atılan Geleceği Yazanlar platformunda şu anda 1200 sayfalık eğitim dokümanı ve 13 bin satır kod örneği bulunuyor. Sürekli yeni eğitimler ile güncellenecek olan platformdan, mobil uygulama geliştirmeye meraklı herkes yararlanabilecek. Soru-cevap bölümü de bulunan siteye üyelik ücretsiz. Geleceği Yazanlar platformunda öne çıkan geliştiriciler ayrıca profesyonel mentorluk desteği de alabilecekler. Verilen eğitimleri en az yüzde 75 başarı ile tamamlayan üyeler ise ‘Başarı Belgesi’ almaya hak kazanıyor. Başarılı olanlar, yılda 2 kez gerçekleşecek mobil uygulama geliştirme belgesi sınavlarına girmeye hak kazanacaklar.

Turkcell’in Geleceği Yazanlar projesi ile mobil uygulama geliştirmek isteyenlere sunduğu en önemli avantajlardan birisi ise altyapı desteği. Mobil uygulama geliştiren kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları çok geniş bir platformda test etme şansı bulacaklarından, geliştirdikleri uygulamayı satışa sunduklarında çok daha az hata ile karşılaşacaklar. Üstelik proje kapsamında geliştirilen başarılı uygulamalar Turkcell’in uygulama mağazası T-Market üzerinden kullanıcıların beğenisine sunulacak. T-Market’ten indirilen uygulama sayısının 100 milyonu geçtiğini göz önünde bulundurursak, bunun çok önemli bir fırsat olduğunu daha iyi görebiliriz.

 1379619472_face-post.jpg

Gelecek mobilde

Mobil cihaz sayısı artmaya devam ettikçe mobil uygulamalar da daha popüler hale gelecek. Turkcell bu noktada mobil uygulama geliştiricilerin önünü açacak ve onların güvenilir kaynak bulmalarını sağlayacak Geleceği Yazanlar projesi ile çok önemli bir adım atmış oluyor. 2020’li yıllarda 100 milyar doları çoktan aşmış olacak mobil uygulama pazarından 10-15 milyar dolar alabilmemizin yolu da, bugünden gençlere yatırım yapmaktan geçiyor. Dileriz mobil uygulama alanında kalifiye eleman yetiştirmek için yapılan yatırımların devamı gelir.

Yorumlar
Misafir
ben ufuk beykoz lojistik myo oda mobil teknolojiler bölümüne girdim normalde zaten web tasarım ve programcılık yapıyordum turkcell in bu uygulaması çok yerinde oldu zaten okulumuzla imzaladıkları protokol gereği bölüme turkcell den destek var mobil yazılımın çok iyi yerlere geleceğini görmek çokta zor değil düşünen arladaşlara tavsiye ederim
Cevapla
Çok güzel ve geç kalınmış bir proje! Keşke gençlerimiz oyun ve sosyal medya mecralarında eğlenmek yerine bu ve bunun gibi projelere yönelseler! 1453
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.